Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
LS_OPPTIONS= ls
/bin/ls
' a obejít tak alias?
unalias ls
LS_OPTIONS
jsou ještě zlaté, koho bych někdy opravdu rád dostal do ruky, je ten, kdo v nejmenovaných distribucích vymyslel toto:
alias cp='cp -i' alias mv='mv -i'
a zejména zlatý hřeb(íček do rakve příčetnosti):
alias rm='rm -i'
/bin/rm
nebo unalias
, ale protože většinou pracuji na distribucích, které takto "bezpečné" nejsou, samozřejmě na to téměř vždy zapomenu.
1. To je hezké, že máte takový postoj, ale standardní chování unixových příkazů cp
, mv
a rm
je takové, že se (skoro) na nic neptají. Pokud se vám to nelíbí, můžete používat přepínač -i
nebo si na to nastavit alias. Ale vnucovat nestandardní "bezpečné" (viz bod 2) chování i těm, kdo o něj nestojí, je hloupost.
2. Představa, že vnucování dotazů typu "opravdu chcete …" ke každé sebeméně destruktivní operaci zvyšuje bezpečnost, je podle mého názoru pouhá iluze. Ze zkušenosti vím, že programy, které se tak chovají, nevedou k zodpovědnějšímu chování, ale naopak k podstatně nezodpovědnějšímu - uživatel se prostě naučí, že má ten enter mačkat dvakrát, případně že má mačkat enter-y-enter, ale rozhodně nezačne víc přemýšlet o tom, co dělá. A co je horší, uživatel zvyklý na takovou "vypolštářovanou" distribuci si může navyknout používat zmíněné příkazy bez přemýšlení, protože kdyby hrozilo, že si něco smaže, příkaz se ho zeptá; a když si pak sedne k standardně se chovajícímu systému, ta bezstarostnost se mu velmi rychle vymstí.
3. U příkazů cp
a mv
bych ještě vnucení implicitního přepínače -i
byl ochoten se skřípěním zubů překousnout, ale u příkazu rm
to musím označit za projev mdlého rozumu. Vy snad používáte příkaz rm
k něčemu jinému než k mazání souborů? Já ne… Takže nechápu, proč by se mne měl ptát, zda chci smazat soubor. Kdybych to nechtěl, tak ho nemažu. O slaboduchosti chování toho přepínače při mazání většího počtu souborů (nebo nedej bože adresářových stromů) ani nemluvě…
/etc/bash.bashrc, csh.cshrc, ksh.kshrc
/etc/profile.d/alias.sh
mohlo by stacit na konec ~/.profile dat
unset LS_OPTIONS
nebo z nej vubec nenacitat /etc/profile.
na te verzi suse co mam k dispozici (9.2?) to funguje, ovsem mohli to od te doby nejak prekopat...
# ls -F --indicator-style=none
Snad je to ten přepínač, co jsi přehlédl a chceš. :)
Další varianta je nadefinovat si vlastní bashovou funkci ls a v ní si už zavolat skutečné ls tak, jak chceš.
Jak je to vše na BSD bohužel nevím.
ls
na Debianu se žádnými LS_OPTIONS neřídí?
Příkaz ls
se sám o sobě proměnnou LS_OPTIONS
neřídí. V některých distribucích je ale defaultně nastaveno ls
jako alias pro '/bin/ls $LS_OPTIONS
'.
\ls
Tiskni
Sdílej: