Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
ssh -o StrictHostKeyChecking=no host02 ssh -o StrictHostKeyChecking=no host01 'echo "`if [ $(ps -ef | grep xntpd | wc -l) -ne 0 -a \"$(ntpq -p | sed -n 3p | sed \"s/[^ ]* *[^ ]* *\([^ ]*\) *.*/\1/\")\" != 1 ]; then echo \"yes\"; else echo \"no\"; fi`;'čiže sa jedná o spustenie kódu na vzdialenom stroji (host01), na ktorý sa pripájam z iného vzdialeneho stroja (host02). problém je v tom, že ntpq sa spustí lokálne. nejak si s tým už neviem dať rady. díky za pomoc, -- jose
echo
.
...tedy pokud jsem dobře koukal. ;)
ssh host01 ssh host02 echo $HOSTNAME
expanduje $HOSTNAME rovnou na mašině, kde to spouštíte, to je celkem ještě jasné.
ssh host01 ssh host02 'echo $HOSTNAME'
By člověk možná čekal, že se nic neexpanduje a ssh spojení na host02 dostane 'echo $HOSTNAME'
jako svůj parametr... jenomže host jedna prostě spustí:
ssh host02 echo $HOSTNAME
Jsme tedy o krok blíže, ale ještě ne tam, kde jsme chtěli.
Tak to escapujeme i pro interpretaci na host02 a voila:
ssh host01 ssh host02 'echo \$HOSTNAME'
máme hostname z host02. Drobný detail, pro $(...)
budete muset escapovat vše, tedy: \$\(...\)
, ale to byste brzy jistě zjistil sám, ono už by si to postěžovalo.
jen tak z hlavy - zkousel jste
... \\"$(ntpq -p | sed -n 3p ...
ssh host02 ssh host01 skriptA co se týče toho skriptu, napsal bych ho takhle:
#!/usr/bin/env python from subprocess import * command = ['/usr/sbin/ntpq', '-p'] process = Popen(command, stdout = PIPE, stderr = STDOUT) #precti vsechny radky for line in process.stdout: pass #na konci cyklu bude v promenne line posledni radek if 'Connection refused' in line: #demon asi neni spusten raise SystemExit, 'ntpd is not running' #posledni radek rozsekej po mezerach splitted = line.split() #vyber treti polozku a preved ji na cislo status = int(splitted[2]) #vypis status print 'status is %d' %statusNení nutné předem testovat, zda démon běží. Dá se rovnou pustit "ntpq -p" a odchytávat hlášku "Connection refused".
Tiskni
Sdílej: