Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dobrý den, potřeboval by jsem pomoc při nastaveni DNS serveru, kde používám program BIND verze 8. Už jsem vyzkoušel několik návodů, ale zatim neuspěšně. Celý kod jsem také několikrát procházel, ale žádnou chybu nevidím :( DNS server zjistí ip existující domeny (např. seznam.cz, atd.), ale mnou vytvořenou domenu nenajde.
Jedná se o fiktivní doménu doma.cz, DNS server běží na pc jmenem server a v síti je připojen i pc1. Za každou pomoc předem moc děkuji.
Nastavení zony v named.conf:
zone "doma.cz" type master; file "/etc/bind/db.doma"; allow-update { none; };
Nastavení zony doma.cz:
$ORIGIN . $TTL 86400 doma.cz IN SOA server.doma.cz. admin.doma.cz. ( 2007032301; 21600; 1800; 604800; 900); IN NS server.doma.cz. $ORIGIN doma.cz. $TTL 86400 server IN A 10.0.24.32 pc1 IN A 10.0.24.40
Direktivy týkající se zóny by měly být uzavřeny do složených závorek, tj. např. takto:
zone "doma.cz" in { type master; file "/etc/bind/db.doma"; };
zone "24.0.10.in-addr.arpa" { type master; file "/etc/bind/db.domarev"; allow-update { none; }; };
Nastavení reverzní zony:
$TTL 1w @ IN SOA server.doma.cz. admin.doma.cz. ( 20070323; 21600; 1800; 604800; 900) IN NS server.doma.cz. 32 IN PTR server.doma.cz. 31 IN PTR pc1.doma.cz.
Ale bez reverzního záznamu by to mělo domenu taky najít. Alespoň co jsem pochopil, tak reverzní záznam slouží k zjištění názvu počítače podle ip. Nebo se mýlím?
Při použití příkazu dig je v položce status napsáno NXDOMAIN. A to při zadání domeny doma.cz, tak i zadání ip adresy serveru.
Tady je ještě nastevení resolv.conf :
domain doma.cz nameserver 10.0.24.32 nameserver 127.0.0.1
To tvrdíte vy. Manuálová stránka resolv.conf(5)
je ovšem jiného názoru:
If there are multiple servers, the resolver library queries them in the order listed. If no nameserver entries are present, the default is to use the name server on the local machine. (The algorithm used is to try a name server, and if the query times out, try the next, until out of name servers, then repeat trying all the name servers until a maximum number of retries are made.)
A praktické pokusy s resolverem na mém systému dávají za pravdu té manuálové stránce. Pokud si vytvořím svou vlastní doménu mimo standardní strom a 127.0.0.1 dám až jako druhý, odpovědi na jména z té své domény nedostanu.
Jak se tak dívám, nikde nevidím napsáno, co jste vlastně zkoušel a jaký jste dostal výsledek. Takže pro jistotu: jakou odpověď dostanete na 'host -v pc1.doma.cz 127.0.0.1
'? Také se podívejte do logu serveru, zda zónu při startu načte.
Tak nastavením
nameserver 127.0.0.1jako první v resolv.conf se problém vyřešil. Moc díky všem za pomoc!
Tiskni
Sdílej: