V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
dd
Stačilo by kapku přečíst manuál k dd a pochopil byste jeho funkci.
Stačí mu předhodit jako input file zařízení mechaniky a jako výstup image soubor.
Takže to může vypadat třeba takhle (zařízení s CD je /dev/cdrom a výstupní soubor je image, může se lišit): dd if=/dev/cdrom of=image
Případně ještě můžete změnit velikost bloku pomocí bs=velikost_v_B
Pokud najdu cd Spellcrossu, tak to zkusim, mam dojem, že se mi to kdysi (r. 1999?) povedlo, už nevim jak, cca před rokem, dvěma, jsem s tim marně zápasil.
Vim, že se občas dělají, jako další vyšel Computer s kapelou B.U.CH a snad i Mňága vydala něco? Momentálně tu jejich DDD (Desku desáté dekády, Made in Valmez) nemám.
Proč by dd mělo vidět jenom datovou stopu ?Zkoušel jsi to? Já myslím že ne.
zkoušel jsem to, jak jsem psal výše. dd /dev/cdrom /cesta/k/souboru pokud si dobre pamatuju (ted tu cd nemam tak to nemohu vyzkouset znovu, abych vas upokojil) a udelalo to krasny obraz, jenomze mel jenom 180MB a zvuk nikde.No právě. Normálním čtením z blokového zařízení se dá zkopírovat datová stopa, ale audio stopy se vždycky musely číst přes zvláštní ioctl(). Proto si myslím, že to s tím dd je blbost.
Paměť konečně zafungovala, mam dojem, že ve virtual cd mi to šlo. Kdysi dávno, snad před 8 lety.
cdrdao
? V odkazu v sekci Rip / Copy Multi-track Cd's (cue/bin, Playstation).
.bin
přimountovat psal o kus výše Lenny_. Vlastně i o tom cdrdao tu už byla řeč, jen to nějak zapadlo :(
Tiskni
Sdílej: