Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
free -m
, měl bys dostat podobný výstup:
$ free -m total used free shared buffers cached Mem: 2026 1942 84 0 90 562 -/+ buffers/cache: 1288 738 Swap: 4095 179 3916Paměť volná pro použití programy je to tučně zvýrazněné. Pokud máš hodně odswapováno a málo volné paměti, pak by asi stálo za to provést upgrade.
free
pozriet na to, kolko mas vyuziteho swapu. Ak je vyuziteho swapu menej ako 200 MB, tak RAM nepridavaj. Ak je niekde na tej urovni, tak 512 MB RAM kludne pridaj a vykon servera sa ti zvysi. Dost citelne.
Moja osobna skusenosti hovori, ze na webserver s PHP a MySQL treba aspon 1.5G RAM. Vtedy to za normalnej prevadzky prestava swapovat a vykon servera sa nedegraduje. 1G RAM bolo v spickach malo.
Pri vykonnejsich a viac zatazenych serveroch samozrejme 2G a viac. Cim viac, tym lepsie.
Moja osobna skusenosti hovori, ze na webserver s PHP a MySQL treba aspon 1.5G RAM. Vtedy to za normalnej prevadzky prestava swapovat a vykon servera sa nedegraduje. 1G RAM bolo v spickach malo.
Moje osobní zkušenost zase říká, že na webserver s PHP a MySQL je potřeba 128 MB RAM. Víc paměti nemá smysl, protože se nevyužije.
Že je to protichůdné tvrzení? Ano. Je-li v databázi 10 MB nebo 10 TB dat, to je pořádný rozdíl. Má-li server dvě bezestavové návštěvy za den nebo deset tisíc návštěv s autentizací za hodinu, to je taky rozdíl. Nic se nedá zobecnit jediným číslem a strčit do jedné škatulky.
Že je paměť využitá na 100%, to je velmi pozitivní fakt, protože jedině v takovém případě k něčemu je. Často bývá většina paměti zabraná pro diskovou cache a další vychytávky pro urychlení souborového systému.
Je dobré podívat se, kolik paměti jsou skutečná data aplikací a kolik je cache. Hezky graficky to zobrazuje kinfocenter, ale určitě je i nějaký konzolový nástroj, který skutečné obsazení ukáže. Podle skutečného obsazení daty aplikací a podle míry swapování lze teprve učinit objektivní rozhodnutí ohledně potřebné paměti.
# free -m total used free shared buffers cached Mem: 496 480 15 0 40 246 -/+ buffers/cache: 194 301 Swap: 1482 67 1414tak pridat nebo ne? dekuji
Neviem čo riešiš - ak máš možnosť, tak pridaj. Ak nemáš, tak je otázka akademická.
Akurát mám vzácnu príležitosť - pokazil sa mi jeden 512M pamäťový modul a kým je v reklamačnom procese, tak sa musím uskromniť na 256M. Free mi teraz píše toto:
total used free shared buffers cached Mem: 215 210 5 0 10 47 -/+ buffers/cache: 151 63 Swap: 494 44 449
čo nejaké zvláštne preťaženie nesignalizuje, ale musím konštatovať, že keď som mal 768M, tak to šľapalo omnoho svižnejšie.
Tiskni
Sdílej: