Ze systému Slavia pojišťovny uniklo přibližně 150 gigabajtů citlivých dat. Jedná se například o pojistné dokumenty, lékařské záznamy nebo přímou komunikaci s klienty. Za únik může chyba dodavatelské společnosti.
Sněmovna propustila do dalšího kola projednávání vládní návrh zákona o digitální ekonomice, který má přinést bezpečnější on-line prostředí. Reaguje na evropské nařízení DSA o digitálních službách a upravuje třeba pravidla pro on-line tržiště nebo sociální sítě a má i víc chránit děti.
Meta převezme sociální síť pro umělou inteligenci (AI) Moltbook. Tvůrci Moltbooku – Matt Schlicht a Ben Parr – se díky dohodě stanou součástí Meta Superintelligence Labs (MSL). Meta MSL založila s cílem sjednotit své aktivity na poli AI a vyvinout takovou umělou inteligenci, která překoná lidské schopnosti v mnoha oblastech. Fungovat by měla ne jako centralizovaný nástroj, ale jako osobní asistent pro každého uživatele.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 44 (ChangeSet), tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 14. dubna.
Open source router Turris Omnia NG Wired je v prodeji. Jedná se o Turris Omnia NG bez Wi-Fi. Je připraven pro zamontování do racku.
Sníh roztál a roztávají i bastlíři. Žene se na nás celá řada konferencí a seminářů technického rázu. Zajímá vás, jaké? Pak se připojte k 60. Virtuální Bastlírně, tedy k veřejné diskuzi bastlířů, techniků, učitelů i vědců. Jako vždy přijde na přetřes spousta novinek ze světa hardwaru, softwaru i bizáru. Na začátek lze očekávat hardwarová témata, tedy například nový KiCAD 10, nové akcelerátory LLM s nízkou spotřebou, nejvíce fosforeskující
… více »IuRe (Iuridicum Remedium) v rámci programu Digitální svobody zveřejnila analýzu dopadů a efektivity systémů ověřování věku v digitálním prostoru, která srovnává implementace ověřování věku v Austrálii, Velké Británii a Evropské unii.
Multiplatformní emulátor terminálu Ghostty byl vydán ve verzi 1.3 (𝕏, Mastodon). Přehled novinek a vylepšení v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 14.4 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Databáze DuckDB (Wikipedie) byla vydána ve verzi 1.5.0. S kódovým názvem Variegata (husice rajská). Přináší řadu vylepšení, včetně nového ergonomičtějšího CLI klienta nebo podporu pro typ VARIANT a vestavěný typ GEOMETRY.
iwlist scan hlasi TKIP, skusal som manual, skusal som wlassistant, kwlan, wlan managera, nic. Pritom v Knoppixe sa mi to rozbehat podarilo s madwifi, Kwlan a na zaver pump -i ath0
Dalsia vec, Kwlan v Kubuntu sa mi sprava inak: V Knoppixe si zvolim driver a potom si spistim wpa_supplicant, vyhladam siete a ku pripojenie este zadam pump -i ath0 -bez toho mi neprideli adresu dhcp. V Kubuntu mi vsak pump nie je nic platne, nepozna ho, a tak radsej pouzivam wlassitant..
vie mi niekto poradit co s tym pls..?
#iwconfig ath0
ath0 IEEE 802.11g ESSID:"smcnetwork" Nickname:""
Mode:Managed Frequency:2.462 GHz Access Point: 00:13:F7:1E:8D:FD
Bit Rate:54 Mb/s Tx-Power:15 dBm Sensitivity=0/3
Retry:off RTS thr:off Fragment thr:off
Encryption key:8E7C-7C04-A39D-6A54-722C-C87E-79DE-7A2F Security mode:restricted
Power Management:off
Link Quality=41/94 Signal level=-51 dBm Noise level=-92 dBm
Rx invalid nwid:937 Rx invalid crypt:0 Rx invalid frag:0
Tx excessive retries:0 Invalid misc:0 Missed beacon:0
#/etc/network/interfaces
auto ath0 iface ath0 inet dhcp wpa-driver madwifi wpa-conf managed wpa-ssid smcnetwork wpa-ap-scan 1 wpa-proto WPA RSN wpa-pairwise TKIP CCMP wpa-group TKIP wpa-key-mgmt WPA-PSK wpa-psk MOJE_HESLO_SIFROVANE #auto ath0 #iface ath0 inet dhcp #wireless-mode managed #wireless-essid smcnetwork #pre-up wpa_supplicant -Dmadwifi -iath0 -c/etc/wpa_supplicant.conf -Bw #post-down killall -q wpa_supplicant#/etc/wpa_supplicant.conf
ctrl_interface=/var/run/wpa_supplicant
network={
ssid="smcnetwork"
scan_ssid=1
proto=WPA
pairwise=TKIP
group=TKIP
key_mgmt=WPA-PSK
psk=MOJE_HESLO_SIFROVANE
}
#sudo wlassistant
wifi0: unknown hardware address type 801
Listening on LPF/ath0/00:0f:20:94:f4:3f
Sending on LPF/ath0/00:0f:20:94:f4:3f
Sending on Socket/fallback
DHCPRELEASE on ath0 to 192.168.2.1 port 67
send_packet: Network is unreachable
send_packet: please consult README file regarding broadcast address.
ifup: /sbin/ifconfig ath0 up
iwconfig_set: /sbin/iwconfig ath0 mode managed channel 11 key restricted MOJE_SIFROVANE_HESLO essid smcnetwork
==>stderr: Error for wireless request "Set Encode" (8B2A) :
SET failed on device ath0 ; Invalid argument.
iwconfig_ap: /sbin/iwconfig ath0 ap 00:13:F7:1E:8D:FD
ifconfig_dhcp: /sbin/dhclient -q ath0
==>stderr: There is already a pid file /var/run/dhclient.pid with pid 134993416
kill_dhcp: /sbin/dhclient -r ath0
==>stderr: There is already a pid file /var/run/dhclient.pid with pid 134993416
Internet Systems Consortium DHCP Client V3.0.4
Copyright 2004-2006 Internet Systems Consortium.
All rights reserved.
For info, please visit http://www.isc.org/sw/dhcp/
neviem cim to je, ale podporuje iba WEP, o WPA vobec netusi a podobne. Takisto ma stve, ze siete sice vidim, ale nedovoli mi sa na ne pripajat, mosim na to ist oklukou...
to skor ten wlassistent sa mi zda prehladnejsi.
ale i tak vdaka za reakciu
auto ath0 iface ath0 inet dhcp wpa-conf /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf wpa-driver madwifiA klasicka konfigurace pro WPA-PSK ve wpa_supplicant.conf. wpa-driver neni treba, jestli tvoje karta umi wext
a uz vobec nechapem, preco padaju tie blbe windozy, ked mam nastavene len MAC adresove pristupy.
Skusim to opat dnes, poslem vysledok snazenia.
/etc/network/interfaces a místo parametrů wpa-... jsem prostě nechal spustit/zabít wpa_supplicant při nahození/shození rozhraní (přesně v podobě, jak jsem našel na nějakém diskusním fóru kolem Ubuntu):
iface ath0 inet static
pre-up /sbin/wpa_supplicant -Bw -Dwext -iath0 -c/etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf
post-down killall -q wpa_supplicant
address ******
netmask ******
gateway ******
Možná to není úplně Debian/Ubuntu košer, ale funguje to. ;)
Jo a ještě koukám na tu chybu, co popisujete: wpa-driver madwifi by snad pro novější madwifi nemělo být správně, protože nyní to používá wireless extensions wpa-driver wext.
takze pre interfaces:
#/etc/network/interfaces
auto lo iface lo inet loopback address 127.0.0.1 netmask 255.0.0.0 auto ath0 iface ath0 inet dhcp pre-up sleep 10 wpa-conf /etc/wpa_supplicant.confpre wpa_supplicant.conf #/etc/wpa_supplicant
ctrl_interface=/var/run/wpa_supplicant
network={
ssid="NAZOV_MOJHO_SSID"
scan_ssid=1
proto=WPA
pairwise=TKIP
group=TKIP
key_mgmt=WPA-PSK
psk=MOJE_HESLO_SIFROVANE
}
Tiskni
Sdílej: