Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
V posledních portage Gentoo není XMMS ani jako maskovaný balíček. Vím, že XMMS mělo spoustu nedostatků, ale pro mne mělo dvě naprosto nenahraditelné vlastnosti. Existují pro něj SID a VTX pluginy, které umožňují přehrávat konvertované skladby z mých oblíbených osmibitů, aniž by tyto musely být v MP3. VTX např. je soubor obsahující v komprimované formě zápisy na port zvukového čipu AY-3-8912, který se vyskytuje ve všech ZX Spectrum 128k a kompatibilních strojích.
Otázka tedy zní, čím nahradit zastaralé XMMS, aby to umělo přehrávat i soubory SID, VTX a AY, případně další exotické formáty týkající se osmibitů? Zatím jsem nic nenašel. Máte nějaký tip?
Otázka platí dlouhodobě, klidně odpovídejte i když už bude rok stará.
Díky předem
Krásný přehrávač, ale kde je psáno, že umí VTX a AY? Možná špatně hledám?
Nadějnou zmínku i SID jsem našel tady a vyzkouším.
Audacious ve verzi 1.3.x ma VTX plugin. Sam jsem ho tam portoval Ve starsi verzi 1.2 neni, ale pokud byste mel zajem, mam ten VTXplugin i pro 1.2.
*ay soubory prehrava pomoci pluginu console (Dekodér zvukových modulů pro herní konzole
*sid pomoci sid pluginu
ad 1) Souhlasím, xmms má svůj zenit již za sebou
ad 2) Pokud jsou takové přehrávače opensource, tak je to myslím to nejlepší pro daný čip/formát.
ad 3) Od čeho je opensource? Viz můj předchozí příspěvek
Myslel jsem tím, že specializovaný přehrávač je psán pro konkrétní zvukový čip a umožňuje mnohá nastavení, která v normálním přehrávači (Audacious) nejsou. Světlou výjimkou je SID plugin. Ten je špičkový. S psaním knihoven místo přehrávačů souhlasím.
Specializované přehrávače nejsou vhodné, pokud si chci udělat playlist skladeb z různých platforem.
3.Ziskat zdrojove kody zasuvnych modulu pro xmms a prizpusobit je prehravaci AudaciousZdrojáky mám, ale jsem pomalý a těžkopádný programátor s nedostatkem času Takže jsem se do přepisování nechtěl pouštět, prozatím tedy vyzkouším nejnovější Audacious a pak se uvidí.
Mám i specifikaci VTX formátu, který se na webu hodně špatně hledá, ale s tím mám spíš v plánu napsat přehrávač na ZX Spectrum a tím přeportovat datový formát z PC zpět na původní hardware podobně jako to potkalo Z80, SNA, TAP a další.
Dá se stáhnout přehrávač *ay souborů pro spectrum. Ještě jsem se k tomu nedostal, abych ho vyzkoušel. Formát VTX má velkou výhodu v tom, že se ví jak je skladba dlouhá a dá se seekovat.
Z80, SNA, TAP natahuju z Compact flasky přes DivIDE, také?
No vždyť píšu, že pro Audacious je vtx plugin hotový! V nové Fedoře 7 a jistě i v dalších distribucích už bude Audacious v 1.3.x
Přesně tak, přes divIDE, většinou pomocí Demfiru, ale redukci na Compact Flash jsem pořídil teprve před pár dny, doteď jsem kombinoval všelijaké 2,5" HDD a CDROMky.
Ten AY přehrávač mne zajímá, neznám, byl by odkaz?
Tak jsem Audacious důkladně prozkoušel. V současném Gentoo obsahuje už i ten VTX plugin, takže vlastně stačí emerge -av audacious, chvilku čekat a je to .
Audacious je dobrá volba, na VTX soubory funguje velmi dobře. Při prvním spuštění se sice nechtěl překreslovat a vytěžoval CPU na 100%, ale po několika znovuspuštěních a několikerém přesvědčování, že chci refresh 25Hz se nakonec umoudřil a hraje a funguje bez problémů (včetně vytížení CPU, které je minimální). Trochu ho podezřívám, že si nejdřív chce přehrát nějakou mp3. Možná potřebuje něco inicializovat, což mp3 plugin udělá a VTX ne, protože až poté, co jsem místo VTX začal zkoušet mp3, tak začal fungovat. Podruhé se mi problém vyvolat nepodařilo, podrobněji jsem to nezkoumal.
Soubory SID nakonec přehrávám v konzoli pomocí sidplay2, ale to mne zatím tolik netrápí.
Ještě zbývají soubory AY a YM (tj. vlastně totéž jako AY, ale pro kompatibilní Yamahu, kterou rusové osazují do svých Pentagonů místo originální AY-3-8912 od GI). Zatím se nedaří, až na to přijdu, dám vědět.
Mimochodem, co Ataristi? Existuje něco, co umí emulovat Pokey na Linuxu, nejlépe taky jako plugin do Audacious? Docela by mne to zajímalo, z osmibitových atárek jsem toho moc neslyšel.
A vyzkoušel jste Audacious? Asi ne, nebo jste si všiml mé poznámky o nadměrné zátěži CPU, jejíž příčinu neznám, ale byla jen krátkodobá a nikdy víc se neopakovala. Audacious je XMMS hodně podobný, vzhledem, ovládáním i nároky. Když to hodně zjednoduším, tak je to vlastně totéž, ale napsané znovu a lépe s použitím novějších knihoven, protože jimi byly nahrazeny ty staré, které sebou distro musí tahat právě jen kvůli nějakému prastarému neaktualizovanému programu jako je XMMS. Pravda, Audacious obsahuje nějaké ty pluginy a efekty navíc, ale ve výchozím stavu vypnuté.
přehrávač hudby s prohlížečem webových stránek, vypalovacím softwarem, přehrávačem DVDček Nepletete si to náhodou s WinAMPem? Ten, ale běhá na jiném OS, než o jakém jsme tu původně diskutovali.
Když se Vám nelíbí přehrávače s GUI, používejte konzolové. Já to často dělám taky tak. Ačkoli spíš z pohodlnosti (třeba mplayer mi v konzoli vyhovuje nesrovnatelně víc než jeho GUI nadstavby), než abych ušetřil systémové prostředky, protože PC se beztak fláká a paměti má nadbytek.
Ad zpomalení - plugin za to nemůže, způsobuje to "Sampling Rate Converter" je-li zapnutý a zároveň nastavený na SRC_SINC_BEST_QUALITY. Nezáleží na vstupním pluginu, nezáleží na samplerate. S jiným nastavením kvality jsem zatím problém nepozoroval, s nejvyšším velmi často.
Nevím jestli to považovat za chybu programu, nebo vlastnost levného notebooku s čipsetem SiS o němž nemám dobré mínění.
00:00.0 Host bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] 650/M650 Host (rev 01) 00:01.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] Virtual PCI-to-PCI bridge (AGP) 00:02.0 ISA bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] SiS962 [MuTIOL Media IO] (rev 25) 00:02.1 SMBus: Silicon Integrated Systems [SiS] SiS961/2 SMBus Controller 00:02.5 IDE interface: Silicon Integrated Systems [SiS] 5513 [IDE] 00:02.7 Multimedia audio controller: Silicon Integrated Systems [SiS] AC'97 Sound Controller (rev a0) 00:03.0 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 1.0 Controller (rev 0f) 00:03.1 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 1.0 Controller (rev 0f) 00:03.2 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 2.0 Controller 00:0a.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10) 00:0b.0 FireWire (IEEE 1394): Texas Instruments TSB43AB21 IEEE-1394a-2000 Controller (PHY/Link) 00:0c.0 CardBus bridge: ENE Technology Inc CB1410 Cardbus Controller 01:00.0 VGA compatible controller: Silicon Integrated Systems [SiS] 65x/M650/740 PCI/AGP VGA Display Adapter
processor : 0 vendor_id : GenuineIntel cpu family : 15 model : 2 model name : Intel(R) Celeron(R) CPU 2.30GHz stepping : 7 cpu MHz : 2300.000 cache size : 128 KB fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 2 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe cid bogomips : 4584.71 clflush size : 64
media-plugins/audacious-plugins-1.3.3 media-sound/audacious-1.3.2
Mimochodem, aby Audacious přehrával i SID, tak v Gentoo stačí povolit příslušný USE flag, který jsem přehlédl. Jmenuje se nečekaně SID.
Tiskni
Sdílej: