Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Při instalaci jsem postupoval podle HOWTO na http://gentoo-wiki.com/Beryl a tady http://gentoo-wiki.com/HOWTO_nVidia_GL_Desktop_Effects. Tipuji, že xorg.conf mám nastavený správně a i jsem v něm vyzkoušel neuspěšně zkombinovat všechny možné i nemožné options, co jsem kde vygooglil. Pak ještě výpis příkazu beryl přesměrovaný do souboru:
************************************************************** * Beryl system compatiblity check * ************************************************************** Detected xserver : NVIDIA Checking Display :0.0 ... Checking for XComposite extension : passed (v0.3) Checking for XDamage extension : passed Checking for RandR extension : passed Checking for XSync extension : passed Checking Screen 0 ... Checking for GLX_SGIX_fbconfig : passed Checking for GLX_EXT_texture_from_pixmap : passed Checking for non power of two texture support : passed Checking maximum texture size : passed (2046x2046) Reloading options
Když to ale pustím v konzoli mimo Xka (samozřejmě s proměnnou DISPLAY=":0.0"), tak to do souboru vypíše to samé, ale ještě to hodí fůru errorů o vykreslování či co(ale to už se vypíše jen na konzoli). Co se týče Xorg.0.log tak tam jsem žádné errory nenašel. Ještě dodám, že 3D akcelerace normálně funguje(3D hry běhají, glxgears dává 1100FPS), akorát glxinfo|grep direct výpíše "direct rendering: No", což nevím jestli je dobré. Moje konfigurace:
Dokázal by mi někdo poradit nebo alespon nakopnout správným směrem?
glxinfo
je logický -- opengl grafika nejde na grafiku přímo, ale přes Beryl.
Co se týče té nepřítomnosti deirect renderingu, tak to je opravdu zvláštní.Není to zvláštní. Zvláštní by to bylo s vypnutým XGL i AIGLX. Schválně si zkuste rozebrat zkratku AIGLX, co vlastně znamená. (Nvidií AIGLX funguje na stejném principu jako to vestavěné v X.)
Option "AllowGLXWithComposite" "True"
Option "AddARGBGLXVisuals" "True"
? Me tohle pomohlo. Taky gentoo a taky beryl.
Tiskni Sdílej: