Společnost Notion Labs stojící za softwarovou platformou pro spolupráci Notion (Wikipedia) oficiálně představila (YouTube) poštovního klienta Notion Mail. Aktuálně funguje pouze nad Gmailem.
Byla vydána nová verze 9.12 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Ideální mnohokrát odzkoušený postup je instalovat Wokna na část disku a pak teprve přidávat linuxové oddíly. Zatím mi to tak fungovalo vždy. Visty jsem nezkoušel. Myslím, že v situaci, kdyby náhodou byl vytvořen jen 2. (a další) primární oddíl a první neexistoval, tak by Wokna mohly smazat tabulku oddílů celkem nekompromisně bez ohledu na její obsah, nebo filesystém. Ale vyzkoušené to nemám, soudím spíš jen podle obecně jednoduššího (=hloupějšího) chování Wokenního fdisku (resp. jeho ekvivalentu).
Nabootojte do Linuxu a podívejte se fdiskem, jestli není nastavena partition s Windows jako NTFS Hidden.
Měl jsem tenhle problém vždy po instalaci Linuxu na disk, kde už byli Windows na jiné partition.
pozor jeste na jednu vec: w2k pocinaje sp3 uz podporuje disky vetsi nez 128gb. tato podpora je ale po instalaci defaultne vypnuta a musi se zapnout sahnutim do registru:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\atapi\Parameters
New DWORD: EnableBigLba
a dat mu hodnotu 1
nainstaloval bych w2k, zapnul podporu 128gb+ a pak az instaloval linux. mozna si jeden system mysli, ze je na 128gb disku (a nezname oddily linuxu jsou mimo > bsod); druhy, ze je na 200gb disku. a pritom maji spolecnou tabulku.
Tiskni
Sdílej: