Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
vzhledem k tomu, ze "OFIKO" servery jsou provozovany z komunitnych prostredku (chapej - na zaklade dobrovolnosti), tak byl vynucen omezeni pristupu pokud si nezazadate o to mit ofiko MIRROR, pak se na servery nedostaneteA to jako proč? Já si o žádný přístup nemusel žádat a normálně stahuju s "ofiko"
Dřív jenom žádali, aby lidi nepoužívali rsync na repozitaře archlinux.org, protože je to hodně zatěžuje. Ale když posledně přešel celý testing do do current a lidi se na ne vytasili nejen s pacman -Syu ale i s rsyncem tak to jejich servery neustály. Skončilo to tak, že na nějakou dobu nasadili omezení rychlosti. Od té doby je zároveň zakázán rsync s jejich repozitáři s tím, že se mají používat jejich mirrory, které zatížení zvládnou.
Jestli nefunguje pacman -Syu, tak je možné, že mají nasazen nějaký skript, který blokuje IP, která se pokušela i rsync.
PS. Zatěžovat oficiální repozitáře jejich mirrorováním mi přijde poněkud neslušné.
PS. Zatěžovat oficiální repozitáře jejich mirrorováním mi přijde poněkud neslušné.Souhlasím, že mirrorování oficiálních repozitářů pro nekomunitní účely je neslušné. Proč myslíš, že jsem o tom napsal? Protože blbosti, který uděláš sám si pamatuješ nejdýl. Třeba díky tomuhle textu odradím dalšího koumáka od podobné blbosti. A nevěřím tomu, že by všichni aktuální (minulí i budoucí) guru a geekové, by byly tak daleko, kdyby sem tam nějakou tu blbost neudělali a pořádně se z ní nepoučili. Amen
Tiskni
Sdílej: