V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
/etc/udev/rules.d
si vytvoř soubor s pravidlem a nebo edituj prakticky libovolný soubor v tomto adresáři.
Do něj napiš něco ve stylu:
KERNEL="eth*", SYSFS{address}="00:11:22:33:44:55", NAME="mojesitovka"
Kde SYSFS{address}
je MAC adresa síťového zařízení a NAME
je jak se bude jmenovat.
Položka KERNEL
se nemění.
Domnívám se však, že (Blb)untu bude napěchovaný tisíce automatickejma startovacíma skriptama a tohle ti přepíše.
udevinfo, např. 'udevinfo -a -p /class/net/eth0
')
nebo se ještě před tím vaším pravidlem provede nějaké systémové, které ji pojmenuje jinak. Viz o něco níže příspěvek o tom, jak se řeší podobná situace na OpenSuSE.
# This rules are autogenerated from /lib/udev/rename_netiface. # But you can modify them, but make sure that you don't use an interface name # twice. Also add such interface name rules only in this rules file. Otherwise # rename_netiface will create wrong rules for new interfaces. # It is safe to delete a rule, as long as you did not disable automatic rule # generation. Only if all interfaces get a rule the renaming will work # flawlessly. See also /etc/udev/rules.d/31-net_create_names.rules. # # Read /usr/share/doc/packages/sysconfig/README.Persistent_Interface_Names for # further information. # # Use only a-z, A-Z and 0-9 for interface names! # SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", SYSFS{address}=="00:0a:0c:12:8a:2c", IMPORT="/lib/udev/rename_netiface %k eth0" SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", SYSFS{address}=="00:0b:6f:56:1a:32", IMPORT="/lib/udev/rename_netiface %k wlan0"Mac si samozrejme dodej vlastni (tyhle cisla jsou jen inspirativni) Zjis je samozrejme pomoci napr. /sbin/ifconfig nebo Kubuntiho GUI na spravu net karet. Pokud si pravidlo vhodne pojmenujes, upgrade ti ho NEPREPISE! Viz opet inspirace od SUSE.
Zjis je samozrejme pomoci napr. /sbin/ifconfig
Tak to samozřejmě ne… Buď 'ip link
' resp. 'ip link show dev eth0
' nebo 'udevinfo -a -p /class/net/eth0
'.
ifconfig
funguje:
[pasmen@nyx ~]$ ifconfig | grep Ethernet eth0 Link encap:Ethernet HWaddr 00:08:74:07:5D:5E vmnet1 Link encap:Ethernet HWaddr 00:50:56:C0:00:01 vmnet8 Link encap:Ethernet HWaddr 00:50:56:C0:00:08
ifconfig
poslouzi dobre. Je sice hezke, ze se tak urputne snazite prosadit pouzivani ip
misto ifconfig
, ale v nekterych pripadech je to snazeni az moc urputne... Nehlede na to, co uz tady padlo mnohokrat: dokud bude ifconfig
vychozim nastrojem pro nastaveni site v distribucich (tzn. v init skriptech atd.), nic se nezmeni a tezko nekoho presvedcovat o tom, ze ip
je moderni, lepsi, ...
Nehlede na to, co uz tady padlo mnohokrat: dokud budeifconfig
vychozim nastrojem pro nastaveni site v distribucich (tzn. v init skriptech atd.), nic se nezmeni a tezko nekoho presvedcovat o tom, zeip
je moderni, lepsi, ...
A také mnohokrát už jsem vám na tento argument odpověděl, že takových distribucí naštěstí stále ubývá - ani bych si nevsadil, že je jich stále většina (nemyslím počtem distribucí ale počtem uživatelů).
Tiskni
Sdílej: