Distribuce Tails specializující se ochranu online soukromí uživatele byla vydána ve verzi 5.20. Mimo jiné aktualizuje Tor Browser (13.0.4) a Thunderbird (115.5), opravuje několik chyb.
Bylo rozhodnuto, že Red Hat Enterprise Linux 10, jehož vydání je plánováno na první pololetí 2025, bude už bez X serverů. Zůstane pouze Xwayland.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla minulá týden vydána v nové verzi 2.0.0. Zásadně bylo zmodernizováno uživatelské rozhraní. Přibyla možnost přepínat aplikaci mezi světlým a tmavým režimem. Současně byl publikován rozhovor QaA: Projekt Datovka očima vývojářů.
Multiplatformní open source aplikace scrcpy (Wikipedie) pro zrcadlení obrazovky i audia připojeného zařízení se systémem Android na desktopu a umožňující ovládání tohoto zařízení z desktopu, byla vydána v nové verzi 2.3.
Včera skončila upstream podpora PHP 8.0. Podporované verze jsou 8.1, 8.2 a 8.3.
Představen byl herní notebook TUXEDO Sirius 16 - Gen1 s 16,1palcovým displejem s rozlišením 2560 x 1440 pixelů, 8jádrovým CPU AMD Ryzen 7 7840HS a GPU AMD Radeon RX 7600M XT 8 GB. V konfiguraci si lze vybrat až 96 GB RAM. Hmotnost notebooku je 2,3 kg. Koupit jej lze s nainstalovaným TUXEDO OS nebo Ubuntu 22.04 LTS. Cena začíná na 1 699 eurech (41 500 korun).
Multimediální server a user space API PipeWire (Wikipedie) poskytující PulseAudio, JACK, ALSA a GStreamer rozhraní dospěl do verze 1.0.0.
LibreOffice Viewer je zpět na Google Play. Byl tam již dříve, ale kvůli chybovosti byl v roce 2020 odstraněn. Pravidelně aktualizovaný LibreOffice Viewer lze instalovat také z F-Droidu.
Byla vydána OpenMandriva Lx 5.0 s kódovým názvem Iodine. Po více než roce a půl od předchozí stabilní verze 4.3. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
/etc/udev/rules.d
si vytvoř soubor s pravidlem a nebo edituj prakticky libovolný soubor v tomto adresáři.
Do něj napiš něco ve stylu:
KERNEL="eth*", SYSFS{address}="00:11:22:33:44:55", NAME="mojesitovka"
Kde SYSFS{address}
je MAC adresa síťového zařízení a NAME
je jak se bude jmenovat.
Položka KERNEL
se nemění.
Domnívám se však, že (Blb)untu bude napěchovaný tisíce automatickejma startovacíma skriptama a tohle ti přepíše.
udevinfo, např. 'udevinfo -a -p /class/net/eth0
')
nebo se ještě před tím vaším pravidlem provede nějaké systémové, které ji pojmenuje jinak. Viz o něco níže příspěvek o tom, jak se řeší podobná situace na OpenSuSE.
# This rules are autogenerated from /lib/udev/rename_netiface. # But you can modify them, but make sure that you don't use an interface name # twice. Also add such interface name rules only in this rules file. Otherwise # rename_netiface will create wrong rules for new interfaces. # It is safe to delete a rule, as long as you did not disable automatic rule # generation. Only if all interfaces get a rule the renaming will work # flawlessly. See also /etc/udev/rules.d/31-net_create_names.rules. # # Read /usr/share/doc/packages/sysconfig/README.Persistent_Interface_Names for # further information. # # Use only a-z, A-Z and 0-9 for interface names! # SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", SYSFS{address}=="00:0a:0c:12:8a:2c", IMPORT="/lib/udev/rename_netiface %k eth0" SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", SYSFS{address}=="00:0b:6f:56:1a:32", IMPORT="/lib/udev/rename_netiface %k wlan0"Mac si samozrejme dodej vlastni (tyhle cisla jsou jen inspirativni) Zjis je samozrejme pomoci napr. /sbin/ifconfig nebo Kubuntiho GUI na spravu net karet. Pokud si pravidlo vhodne pojmenujes, upgrade ti ho NEPREPISE! Viz opet inspirace od SUSE.
Zjis je samozrejme pomoci napr. /sbin/ifconfig
Tak to samozřejmě ne… Buď 'ip link
' resp. 'ip link show dev eth0
' nebo 'udevinfo -a -p /class/net/eth0
'.
ifconfig
funguje:
[pasmen@nyx ~]$ ifconfig | grep Ethernet eth0 Link encap:Ethernet HWaddr 00:08:74:07:5D:5E vmnet1 Link encap:Ethernet HWaddr 00:50:56:C0:00:01 vmnet8 Link encap:Ethernet HWaddr 00:50:56:C0:00:08
ifconfig
poslouzi dobre. Je sice hezke, ze se tak urputne snazite prosadit pouzivani ip
misto ifconfig
, ale v nekterych pripadech je to snazeni az moc urputne... Nehlede na to, co uz tady padlo mnohokrat: dokud bude ifconfig
vychozim nastrojem pro nastaveni site v distribucich (tzn. v init skriptech atd.), nic se nezmeni a tezko nekoho presvedcovat o tom, ze ip
je moderni, lepsi, ...
Nehlede na to, co uz tady padlo mnohokrat: dokud budeifconfig
vychozim nastrojem pro nastaveni site v distribucich (tzn. v init skriptech atd.), nic se nezmeni a tezko nekoho presvedcovat o tom, zeip
je moderni, lepsi, ...
A také mnohokrát už jsem vám na tento argument odpověděl, že takových distribucí naštěstí stále ubývá - ani bych si nevsadil, že je jich stále většina (nemyslím počtem distribucí ale počtem uživatelů).
Tiskni
Sdílej: