Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
Dnes je to 10 let, co byla vytvořena decentralizovaná kryptoměna Dogecoin. Autoři Billy Markus a Jackson Palmer ji původně zamýšleli jako vtip. Znakem kryptoměny je pes Shiba-Inu známý z internetových memů.
Google Chrome 120 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 120.0.6099.62 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo 10 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána nová verze 2023.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Vypíchnout lze podporu Cloud ARM64, Vagrant Hyper-V a Raspberry Pi 5.
Společnosti IBM, Meta a dalších vice než 50 zakládajících členů (bez Microsoftu a OpenAI) vytvořili mezinárodní alianci AI Alliance pro spolupráci na vývoji a rozvoji otevřené, bezpečné a odpovědné umělé inteligence.
Služba pro hlídání uniklých hesel Have I Been Pwned oslavila 10. výročí. Troy Hunt ji spustil 4. prosince 2013 (Twitter).
Programovací jazyk HTML.
Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.
Zdar!
Servery Fujitsu-Siemens máme ve firmě 4 ks. S tímto konkrétně popisovaným zařízením nemám zkušenost, naše stroje jsou 4 a 1 rok staré.Ty starší:
Dual Xeon 2,4 GHz, 2G paměti RAID5, asi 8 SCSI disků, NIC 100Mb, zdvojený zdroj, prostě větší bedna s koečkama. Je na tom SCO Unix, Informix, podnikový informační systém, problém dosud nebyl.MiniTower P4, 2,4 GHz, 1G, 2xATA 40G zrcadleno, 100Mb NIC. Win2K aplikační server, někdo ta Windows prostě potřebuje. Před 2 měsíci odešel jeden z disků (po 4-letech provozu). Díky tomuto stroji jsem zjistil, že Windows mohou i fungovat.
Ty novější jsou oba pizza boxy (1U), Primergy TX...(čísla neznám, píšu to z domova) Dual Opteron64 3200, 8G paměti, SATA RAID0-1 Promise, 2xSATA 160G,DVD/CD-RW, 2xNIC 1000Mb, CentOS, IBM WebSphere.
PentiumD 3GHz, 2G paměť, SATA RAID0-1, 2x260G, 2xNIC 1000Mb, W2K3, aplikační server (nástupce výše zmíněného)
Můžu říct, že jsou to velmi spolehlivá a nepříliš drahá zařízení. Ty pizza boxy jsou ale VELMI HLUČNÉ!!! Se servery dodávají několik CD, jejichž součástí jsou i proprietární ovladače pro Linux. Je tam i jednoduchá dokumentace s popisem instalace pro podporované distribuce (RHEL-3, 4, SUSe...), takže podpora je, mají to i na webu. Problém je s CentOSem 4.4, protože si nahraje svůj ovladač SATA a ignoruje vytvořené diskové pole (prostě vidí dva disky /dev/sda a /dev/sdb) a odmítá při instalaci ovladač dodaný z CD. Ten se mu musí vnutit až po instalací do initrd (je to popsané v příčurce, ale je to pakárna). CentOS 5 už tenhle problém nemá, ale zase si nerozumí s WebSphere.
Závěr : obecně to není špatná volba a podpora k Linuxu je docela slušná.
Tiskni
Sdílej: