Byla vydána nová major verze 2.0.0 toolkitu SQLAlchemy (Wikipedie) přinášejícího do programovacího jazyka Python podporu SQL (Structured Query Language) a ORM (Object–relational mapping). Detaily v přehledu novinek a v průvodci migrací.
Byla vydána verze 1.67.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Byla vydána nová verze 23.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense od této verze postavený na FreeBSD místo HardenedBSD. Kódový název OPNsense 23.1 je Quintessential Quail. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report 2022, ve kterém upozorňuje na zajímavá data spojená s doménou .CZ. Na konci roku 2022 bylo evidováno celkem 1 463 116 domén. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 17 193 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v listopadu (23 581) a nejméně pak v červenci (13 199). Na rozdíl od předchozích let byl poprvé v historii zaznamenán propad v počtu domén zabezpečených
… více »Infisical je open source nástroj s end-to-end šifrováním pro snadnou správu a synchronizaci proměnných prostředí (.env souborů) napříč vývojovým týmem, zařízeními a infrastrukturou. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty GNU poke byl vydán v nové major verzi 3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Kosťa Šiškov v posledních několika týdnech na svém blogu vzpomínal na různé přispěvatele do projektu FFmpeg: konec forku Libav, úvod, …, shrnutí.
Byla vydána nová verze 3.7 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 2.19 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Wine 8.0 bylo vydáno. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Tato verze dokončuje přechod na Portable Executable moduly a WoW64 (volání 64bitových knihoven ze 32bitových aplikací).
Jon Masters znovu oživil Linux Kernel Podcast, ve kterém shrnuje dění v e-mailových konferencích vývojářů jádra Linux za uplynulý týden. První díl nové řady (přepis) vyšel 21. ledna. Neslibuje ale vydání podle pevného harmonogramu. Podcast dříve vydával v letech 2009 a 2017.
Zdar!
Servery Fujitsu-Siemens máme ve firmě 4 ks. S tímto konkrétně popisovaným zařízením nemám zkušenost, naše stroje jsou 4 a 1 rok staré.Ty starší:
Dual Xeon 2,4 GHz, 2G paměti RAID5, asi 8 SCSI disků, NIC 100Mb, zdvojený zdroj, prostě větší bedna s koečkama. Je na tom SCO Unix, Informix, podnikový informační systém, problém dosud nebyl.MiniTower P4, 2,4 GHz, 1G, 2xATA 40G zrcadleno, 100Mb NIC. Win2K aplikační server, někdo ta Windows prostě potřebuje. Před 2 měsíci odešel jeden z disků (po 4-letech provozu). Díky tomuto stroji jsem zjistil, že Windows mohou i fungovat.
Ty novější jsou oba pizza boxy (1U), Primergy TX...(čísla neznám, píšu to z domova) Dual Opteron64 3200, 8G paměti, SATA RAID0-1 Promise, 2xSATA 160G,DVD/CD-RW, 2xNIC 1000Mb, CentOS, IBM WebSphere.
PentiumD 3GHz, 2G paměť, SATA RAID0-1, 2x260G, 2xNIC 1000Mb, W2K3, aplikační server (nástupce výše zmíněného)
Můžu říct, že jsou to velmi spolehlivá a nepříliš drahá zařízení. Ty pizza boxy jsou ale VELMI HLUČNÉ!!! Se servery dodávají několik CD, jejichž součástí jsou i proprietární ovladače pro Linux. Je tam i jednoduchá dokumentace s popisem instalace pro podporované distribuce (RHEL-3, 4, SUSe...), takže podpora je, mají to i na webu. Problém je s CentOSem 4.4, protože si nahraje svůj ovladač SATA a ignoruje vytvořené diskové pole (prostě vidí dva disky /dev/sda a /dev/sdb) a odmítá při instalaci ovladač dodaný z CD. Ten se mu musí vnutit až po instalací do initrd (je to popsané v příčurce, ale je to pakárna). CentOS 5 už tenhle problém nemá, ale zase si nerozumí s WebSphere.
Závěr : obecně to není špatná volba a podpora k Linuxu je docela slušná.
Tiskni
Sdílej: