Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dělám si web s použitím drupalu a vytvářím si téma (jeho vzhled) a mám nějaké problémy s atributy float a clear u divů. Popíšu situaci k obrázku. Pod tím vodorovným menu je div. Je vycentrovaný (margin-left: auto; margin-right: auto; width: 970). V tomto divu jsou dva postranní divy. Jeden má float: left, druhý right. Potom je v tomto divu další (prostřední) div. Ten float nemá. Má nastaven margin-left: šířka_levého_panelu; margin-right: šířka_pravého_panelu, takže je pak mezi postranními panely.
Problém je pak uvnitř toho prostředního divu. Jak tam je ten nadpis (Menu), tak vedle něj jsou normálně tlačítka, která jsou teď pod ním, protože se tam nevejdou, to je OK. Ten nadpis i tlačítka jsou každé v samostatném divu s float:left a jsou ještě zabalená do jednoho hlavního divu. Takže nějak takto:
Obal nadpisu (div) |-- div pro nadpis (float: left) | |-- nadpis (h1) |-- div pro tlačítka (float:left) |-- inline nečíslovaný seznam s tlačítky
Aby ty 2 divy z obalu "nepřetékaly", tak má obal nadpisu i selektor after
obal-nadpisu { margin: 0 0 10px 0; padding: 0; border-bottom: 1px solid #e9eff3; position: relative; display: block; } obal-nadpisu:after { content: "."; display: block; height: 0; clear: both; visibility: hidden; }
A teď nastává problém. Ten clear zařídí bohužel to, že se celý obal nějak roztáhne až pod oba panely (viz obrázek, ta čára (ve skutečnosti je to rámeček toho obalu) uprostřed pod panelama), což by neměl. Správně by měl být přece pod nadpisem a tlačítky.
Zajímalo by mě, kde dělám chybu. To téma vzniká úpravou garland tématu, spousta kódu je z něho. Já bych ty nadpisy klidně udělal trochu jinak, ale mě zajímá, proč to takto nefunguje.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
clear: both
znamená "před tímto prvkem musí být ukončené veškeré plovoucí prvky vlevo i vpravo". A protože před příslušným prvkem máte plovoucí i levý a pravý sloupec, musí se prvek s clear:both
umístit až za oba tyto sloupce.
Jinak výpis příslušné části HTML a CSS by byl daleko jednodušší a srozumitelnější, než ten zdlouhavý popis…
margin-left|right:auto
, takže ten styl asi bude pouze pro moderní prohlížeče.
Tiskni
Sdílej: