Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
# emerge --ask dbus hal
# rc-update add dbus default
# rc-update add hald default
Přidání uživatele do skupiny plugdev
# gpasswd -a muj_login plugdev
Našel jsem si ještě v poradně, že mount musí mít nějaké UID a ls -ls /bin/mount mám user root rwx a rwx group mount (to jsem už zkoušel, když to jako root root nešlo /dev/dvd /media/dvd auto user,owner,noauto,rw,users
co zkusit pridat uzivatele do skupiny "optical" ??Takovou na Gentoo nevedem...
mount -t iso9660 -o loop file.iso /mnt/cdrom
Kdyz napisu vyse zmineny radek, vypise se mi, ze mount muze udelat jenom root. Jinak mam gentoo 2007,
jsem ve skupinach:
pajin@localhost ~/Skola/diplomka/Factor/MatlabFiles/Sek/Documentation $ groups wheel audio cdrom video games usb pajina muj fstab vypada takhle
/dev/sdb1 /boot ext2 noauto,noatime 1 2 /dev/sdb3 / ext3 noatime 0 1 /dev/sdb7 /opt ext3 noatime 0 1 /dev/sdb2 /mnt/gentoo2006 ext3 noatime 0 1 /dev/sda1 /mnt/data ext3 noatime 0 1 /dev/sda2 /mnt/data2 ext3 noatime 0 1 /dev/sdb5 none swap sw 0 0 /dev/cdrom /mnt/cdrom auto noauto,ro,user 0 0 none /proc proc defaults 0 0 #/dev/fd0 /mnt/floppy auto noauto 0 0 none /dev/shm tmpfs nodev,nosuid,noexec 0 0Jinak jeste jestli nevite v jakych musim byt skupine, abych mohl pouzit
reboot
a halt
pod normalnim uzivatelem. Popr. jestli existuje nakej obecnej zpusob hledani jaky prikazy v sbinu i jinde muzu
poustet pod normalnim uzivatelem, napadlo me sice dat simlink z /sbin do /bin, ale nejsem si jistej, jestli je
to dobra volba.
Diky za odpoved. Pajin
/tmp/cd.iso /mnt/cdrom auto user,loop 0 0
mount -t iso9660 -o loop file.iso /mnt/cdrom
a nakonec zjistil, ze funguje jenom mount file.iso
(samozrejmne po zmene fstabu). Ted uz jenom zjistit proc
Tiskni
Sdílej: