Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Dopisal som do /var/spool/cron/crontabs/root riadok > 40 11 * * * /usr/local/sbin/reboot.sh a subor som ulozil.No ja nevim, ja teda vzdycky editoval crontab pomoci
crontab -e
, takze predpokladam ze problem bude v modtime toho /var/spool/cron/crontabs/
jak se pravi v
man cron
Additionally, cron checks each minute to see if its spool directory’s mod- time (or the modtime on /etc/crontab) has changed, and if it has, cron will then examine the modtime on all crontabs and reload those which have changed. Thus cron need not be restarted whenever a crontab file is modi- fied. Note that the crontab(1) command updates the modtime of the spool directory whenever it changes a crontab.
#! /bin/sh reboota pojmenovat ho např. restart a dát ho např. do adresáře /home/uzivatel/skripty.
Nejjednodušší je udělat skript#! /bin/sh reboot
Za trest stokrat napsat: "Uz nikdy nebudu ve scriptu pro cron pouzivat prikazy bez absolutni cesty" !!
Kdyz uz tak:
#! /bin/sh /usr/bin/reboot
#! /bin/sh #pondelni_skript cp -u -r /home/uzivatel/pracovni /mnt/usbdisk/pondeliv cronu:
10 17 * * 1 root /home/uzivatel/pondelni_skriptpak restart cronu
Pozij crontab -e
to za tebe udela veskere potrebne ukony.
Ano to je spravne. Program crontab ti otevrel ten spravny soubor ve tvem oblibenem editoru (no nejspis ve VI), takze udelej nejakou malickou zmenu (ve vi pomoci 'i') a uloz ho ('2xESC' a ':wq') a program crontab se postara o to aby si cron daemon vsimnul, ze mu nekdo zmenil konfiguraci.
crontab -e
, možná bychom se pohli výpisem crontab -l
, je možné, že to crond vůbec nevidí
Jinak pozor na proměnné. Jako root by problém s právy neměl být, spouští se cron-hourly.
Slack používá velmi konzervativní Dillon cron, který VŠE edituje crontabem
crontab -l
je s malé "L", ne s jedničkou crontab -l
má být s malým "L", ne s jedničkou.
crontab
soubory vašeho cron
daemona a příslušným způsobem je upravitman cron
a man crontab
nepomůžou, bude asi pro další rady potřeba vědět, jaký cron daemon používáte. Nejspíš to poznáte třeba z man cron
, cron daemon by o sobě také mohl něco prozradit při použití s přepínačem -h
nebo -v
, případně s použité distribuce by snad bylo možné usoudit, který cron daemon je tam jako defaultní.
shutdown -r
a shutdown -h
, první je reboot a v druhém případě lze u moderních desek budit magic packetem.
Each user can have their own crontab, and though these are files in /var/spool/ , they are notviz. man crontab
intended to be edited directly.
Tiskni
Sdílej: