Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
Ahoj, podařilo se už někomu z vás zprovoznit gmailfs? Zkoušel jsem to, ale nefungovalo to.
Stáhl jsem si všechny požadované knihovny a nainstaloval jsem je. Po namountování gmailfs se mountpoint nepodařilo otevřít ani s ním nijak pracovat. Při výpisu nadřazeného adresáře pomocí ls -l
se místo běžných údajů o oprávnění a čase ukazovaly samé otazníky. Adresář nebylo možné nijak procházet. Později jsem zjistil, že se mi v mém účtu Google objevily dvě podivné zprávy. Jejich předmět však vůbec neodpovídal zvolenému řetězci fsname.
Netušíte někdo, čím by to mohlo být? Tady je ještě výpis z logu. Mohl bych sem dát ještě delší výpis z (level DEBUG), ale nezdálo se mi, že by obsahoval něco zajímavého.
07/06/07 03:39:51 ERROR OpenSSLProxy is missing. Can't use HTTPS proxy! 07/06/07 03:39:51 INFO Starting gmailfs in child process (PID 25572) 07/06/07 03:39:51 INFO Mountpoint: /mnt/gmailfs 07/06/07 03:39:51 INFO Unnamed mount options: ('/mnt/gmailfs',) 07/06/07 03:39:51 INFO Named mount options:
{'username': '<censored>', password': '<censored>', 'fsname': '<censored>'} 07/06/07 03:39:51 INFO waiting for /mnt/gmailfs to become a mountpoint 07/06/07 03:39:53 INFO Connected to gmail 07/06/07 03:39:55 ERROR gmailfs child died, exiting...
Příkaz pro mountování:
FUSE_PYTHON_API=0.1 \ mount -t gmailfs /usr/bin/gmailfs.py /mnt/gmailfs \ -o username="<censored>",password="<censored>",fsname="<censored>"
Řádka z /etc/mtab:
python /mnt/gmailfs fuse rw,nosuid,nodev 0 0
Ještě mám jeden dotaz - spíš obecně linuxový. Odpojitelná média používá na jednom stroji v jednu chvíli jeden uživatel. Proto je běžné, že se mountují do stále stejného adresáře. U gmailfs (a u FUSE obecně) je to jiné: Je třeba 10 uživatelů přihlášených přes ssh. Každý chce mít svůj gmailfs ve svém adresáři a používat ho nezávisle zároveň s ostatními. Jak lze něčeho takového docílit? Pomocí fstab určitě ne. Ve fstab se totiž neinterpretuje znak '~' - aspoň pokud vím.
Stručněji: Lze nějak zařídit, aby si každý uživatel směl (samozřejmě přes FUSE) mountovat (do adresáře, kam má přístup) nějaký souborový systém nezávisle na ostatních přihlášených uživatelích?
Používání licq je rovněž v rozporu s podmínkami příslušné služby. Tak už to bývá. Gmail se vychloubá tím, že nikdy není nutné mazat zprávy a že schránka díky tomu může sloužit jako úložiště pro zálohování. Proto mi není jasné, k čemu je nějaké omezení dobré.
Ale kdyz nekomu posles mail, tak vlastne delas reklamu googlu, protoze pouzivas gmail a potom jeste do mailu pidava google textovy reklamy za ktery ma penize
Nikoliv. Podle mě rozumný uživatel na webmail nesahá, pokud k tomu nemá velmi vážný důvod. Takže směle používám gmail, aniž bych odeslal jedinou jeho reklamu. SMTP server mého poskytovatele samozřejmě žádné reklamní texty nepřidává - a už vůbec ne reklamy pro gmail.
...ale kdyz to pouzivas jako FTP, tak vlastne nedelas ani reklamu googlu a ani neuvidis zadnou reklamu/neodesles zadnou reklamu nekomu jinymu.
O nějakém FTP nic nevím. Proč ale potom téměř všichni poskytovatelé umožňují POP3 přístup? Podle takovéto filosofie by navíc muselo být zakázáno například poslat zprávu sám sobě. Ale to by byl nesmysl, protože kdekdo přece E-mailem zálohuje.
Kdyby chteli udelat zdarma FTP server tak ho udelaj
Nevím o tom, že by se tam někde používalo FTP.
Nikoliv. Podle mě rozumný uživatel na webmail nesahá, pokud k tomu nemá velmi vážný důvod. Takže směle používám gmail, aniž bych odeslal jedinou jeho reklamu. SMTP server mého poskytovatele samozřejmě žádné reklamní texty nepřidává - a už vůbec ne reklamy pro gmail.
Nevím o tom, že by se tam někde používalo FTP.To jsem snad napsal?
Já se nechci hádat a nemyslím si, že každá výměna názorů je hned implicitně hádka. Kdybychom měli všichni stejný názor, bylo by to špatné. Kdybychom měli odlišné názory a nikomu o nich neřekli, bylo by to taky špatné.
(pouzitim pop3 ztracis jeho vyhody)
A naopak zase získávám výhody mého E-mailového klienta, které rád za gmail vyměním.
Jde mi o to, že webmail není bezpečný, pokud nejde přes SSL. K přístupu jistě (v nouzi) stačí jakýkoliv počítač s prohlížečem. Ale já své zprávy občas podepisuju nebo šifruju, což webmail neumí. Též je pro mě důležité, abych své zprávy měl uložené také lokálně.
Ale já své zprávy občas podepisuju nebo šifruju, což webmail neumí.
Toto neni zcela pravda, protoze existuji jiz napr. FireFox rozsireni ktera umoznuji pouzit napr. GPG s Gmailem. FireGPG, ci pripadne Gmail S/MIME
Asi jo. Ale o gmailfs se psalo i v LinuxExpresu, proto jsem si říkal, že by to třeba mohlo být použitelné. Pokud je to skutečně v rozporu s podmínkami použití a navíc ještě nefunkční, asi toho nechám a seženu si uložiště jinde.
Vypadá to tak. A není se čemu divit. Takže už to prostě nevyzkouším.
Tiskni
Sdílej: