abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:33 | IT novinky

    Společnost Flipper Devices oznámila Flipper One. Zcela nový Flipper postavený od nuly. Jedná se o open-source linuxovou platformu založenou na čipu Rockchip RK3576. Hledají se dobrovolníci pro pomoc s dokončením vývoje (ovladače, testování, tvorba modulů).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 14:00 | Nová verze

    Vývojáři Wine oznámili vydání verze 2.0 knihovny vkd3d pro překlad volání Direct3D na Vulkan. Přehled novinek na GitLabu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:33 | Nová verze

    Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 10.2 a 9.8. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Vypíchnout lze CLI AI asistenta goose. Podrobnosti v poznámkách k vydání (10.2 a 9.8).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:11 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 30 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 7.0 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Armstrong bylo vybráno na počest amerického jazzového trumpetisty a zpěváka Louise Armstronga (What A Wonderful World).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:55 | Bezpečnostní upozornění

    V Drupalu byla nalezena a opravena kritická zranitelnost SA-CORE-2026-004 (CVE-2026-9082). Útočník může provádět libovolné SQL dotazy na webech používajících databázi PostgreSQL.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:11 | Komunita

    Richard Hughes oznámil, že službu Linux Vendor Firmware Service (LVFS) umožňující aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem, nově sponzoruje také společnost HP.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 13:33 | IT novinky

    O víkendu proběhla demopárty Outline 2026. Publikována byla prezentovaná dema. Upozornit lze na 16 bajtové, opravdu šestnáct bajtové, zvukově obrazové demo Wake Up! 16b (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.5 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek, vylepšení a oprav v poznámkách k vydání a na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 21:00 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2026. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (13%)
     (8%)
     (2%)
     (14%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (3%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1678 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: standardy

    6.7.2007 23:13 t3mpu5
    standardy
    Přečteno: 314×
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli jste někde na netu narazili na seznam mezinárodní standardů souborů (asi ISO), které se mají obecně používat. Tuším, že třeba pro textové dokumenty je to, myslím, odf. Tak bych chtěl rád zjistit, jestli víte, jaké jsou (popř. kde najít) i další standardy nejenom pro textové soubory, ale také pro grafiku, hudbu, video apod. Děkuji.

    Odpovědi

    Fuky avatar 6.7.2007 23:51 Fuky | skóre: 52 | blog: 4u
    Rozbalit Rozbalit vše Re: standardy
    Buď konkrétní a řekni přímo o co Ti jde, protože jestli jsem Tě správně pochopil, tak chceš něco co neexistuje ;-) Nejde Ti spíš o "otevřené" formáty např. ogg versus komerční a zastaralý mp3, png versus gif, icq versus jabber, skype versus ekiga atp.?
    7.7.2007 16:25 t3mpu5
    Rozbalit Rozbalit vše Re: standardy
    No jde mi o to, že když už bych chtěl jakkoli šířit jakýkoli soubor, tak bych ho chtěl šířit ve formátu, který je standardem (ISO?) ... tedy pokud třeba budu chtít pracovat s textovými soubory, tak je budu standardně ukládat do ODF, protože vím, že je standardem ISO, tedy něčím co je mezinárodně doporučeno používat jako formát textových souborů (i když je tu asi více rozšířený doc, ale alespoň tu zůstavá vedlejší efekt propagace OOo :-P) ... jde mi zkrátka o to, abych když si něco někde ukládám nebo publikuju, aby to byl standardní formát, tedy něco s jehož otevřením by měl být v ideálním případě nejmenší problém jeho otevření. (a tak v případě, že si s tím formátem nebude někdo vědět rady (samozřejmě bych mu tím formátem chtěl vyjít co nejvíce vstříc, ale ne vždy je tu možnost se pokaždé zeptat a v jakém formátu to chceš), tak už to je více méně jeho problém, že neumí otevřít soubor, který je standardem. Tak asi o tohle. :-). Díky.
    7.7.2007 21:13 martyone | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: standardy
    No, asi moc nepomůžu, ale třeba tenhle odkaz by se mohl hodit. Jinak namátkou, IMHO:
    • vektorová grafika: svg
    • bitmapová grafika: png (bezeztrátová komprese), ...
    • hudba: OGG Vorbis
    • video: OGG Theora
    David Watzke avatar 7.7.2007 22:33 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: standardy
    video: x264 ;-)
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.