Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Ahoj, potreboval bych doporuceni na knihy o
Dekuju za odpoved. Knihy jsem si chtel koupit hlavne proto, ze se mi necte zrovna nejlepe z monitoru a taky abych mohl studovat napr. v MHD. Ale s temi tutorialy a howto mate pravdu. Zatim jsem si koupil pouze knihu MySQL - Pruvodce zaklady databazoveho systemu no a mam z ni rozpolcene pocity, je tu hodne chyb, spousta prikladu na tabluky, ktere tu nejsou, takze clovek musi premyslet jakou asi tabulku mysleli, atd...
Asi vazne zustanu u tech tutorialu. Kazdopadne jeste jednou diky za odpovedi,
Neřekl jsi v jakém jazyce knížky požaduješ Pokud v češtině tak je obrovský problém s velice rychlým zastaráváním informací. Co se týče Debianu, tak si myslím, že nejaktuálnější zdroj informací je dokumentace. Jinak knížek o administraci je spousta, ale vesměs se stále opakují, případně v jedné chybí to a v druhé to. Každopádně podle mě knihu Linux - Kompletní příručka administrátora stojí za to mít v knihovně. Počítej s tím, že žádná kniha není samospasitelná a většinou poslouží pouze jako odrazový můstek. A více se dozvíš pouze léty praxe. Jsou věci, které si zkrátka nejde načíst, ale musí se prožít
Asi bude nejlepší, když si na NETu vybereš něco co by se Ti mohlo líbit, pak zajdeš do knihkupectví a knížku si prolistuješ. Vyhnul bych se tenkým knížkám a šel do tlustých bichlí od ComputerPressu, i přes někdy zbytečnou omáčku jsou to tak tlusté knihy, že se v nich najde vždy něco zajímavého. Bohužel dost často velice okrajově, protože se snaží pokrýt příliš široké spektrum...
Tiskni
Sdílej: