Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Zdravím,
vím je to na diskuzích ohranné téma, ale chtěl bych se jednou pro vždy zbavit dual bootu do te známé herní konzole. Takže mám ati X300, OpenSuSe 10.2 amd64. Ať už si vygeneruji rpmko pro fglrx sám nebo stahnu z repozitaře ( a samo nastavim xorg nebo sax2 -r a SuSeconfig), vždy je výsledek stejný -> čermá obrazovka a vytuhnutí. Takže jsem myslel, že je to znamý bug, ale ten je již vyřešen. Nicméně Xlog končí na tomtodrmOpenDevice: node name is /dev/dri/card0 drmOpenDevice: open result is -1, (No such device or address) drmOpenDevice: open result is -1, (No such device or address) drmOpenDevice: Open failed drmOpenDevice: node name is /dev/dri/card0 drmOpenDevice: open result is 5, (OK) drmOpenDevice: node name is /dev/dri/card0 drmOpenDevice: open result is 5, (OK) drmGetBusid returned '' (II) Loading sub module "fglrxdrm" (II) LoadModule: "fglrxdrm" (II) Loading /usr/lib64/xorg/modules/linux//libfglrxdrm.so (II) Module fglrxdrm: vendor="FireGL - ATI Technologies Inc." compiled for 7.1.0, module version = 8.36.5 ABI class: X.Org Server Extension, version 0.3
Před tím se v poho načtou fglrx,dri,vbe.
Modul fglrxdrm vůbec nemám. Desktopy moc neřeším tak dost tápu. Nenapadá vás něco?Section "DRI" Group "video" Mode 0666 EndSectionTaky ti nefunguje ACPI, což může být problémem (v logu:(WW) Open ACPI failed (/var/run/acpid.socket) (No such file or directory) - startuje ti ACPI (acpid) pri bootovani ?
Section "ServerFlags" Option "AIGLX" "off" EndSectionOvšem nevím jestli je tohle váš problém.
re: a) otevřené ovladače jsou fajn, ale ne na 3D. Tam opravdu trochu pokulhávají.
re: b) změna distribuce je vždy ta poslední možnost. Používám ještě Slacka (na serveru), Arch (notebook) a OpenSuSe zas na desktopu
No v případě ATI pokulhávají i ty uzavřené. NA běžné věci otevřený ovladač stačí a pokud chceš špičkový výkon 3D, nezbývá než změnit lokál.re: a) otevřené ovladače jsou fajn, ale ne na 3D. Tam opravdu trochu pokulhávají.
b) změna distribuce je vždy ta poslední možnost. Používám ještě Slacka (na serveru), Arch (notebook) a OpenSuSe zas na desktopuTak alespoň vyzkoušet pomocí nějakého LiveCD, jestli to bude padat i tam. Ono to nefunkční ACPI už může znamenat všelicos a opravdu není normální, že fglrx sekne počítač, ať už někteří trolové vykřikují cokoliv.
Tak jsem preinstaloval jádro,xorg (pro jistotu) odinstaloval fglrx. Zkusil jsem jestě jednou Elive a zjistil verzi 8.28.8 která tam funguje. Stahnul,nainstaloval a hned zas odinstaloval kvuli vyšším xorg.
Mno nic, stahl jsem tedy znovu nové a konečně se to neseklo. Bohužel ani nejede xgl kvůli dri.
Teď to opravdu připisuji ACPI, desku mám od MSI K9NGM
Tiskni
Sdílej: