Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
#!/bin/bash
grep "port 603" /var/log/ulogd.syslogemu|awk '{print $1,$2,$3, "IP",$10}'
exit 0
jak vidite je opravdu malicky.
Jeho vystupem je neco takoveho:
.
Jul 12 15:55:39 IP SRC=ve.rej.na.ip
.
Jednoduse vyparsuje ze souboru ulogd.syslogemu vsechny pokusy o pripojeni na port 603 z vnejsku site.
Ja bych vas chtel pozadat o nakopnuti, jak zaridit, aby se tento skript spoustel pouze nad novymi zaznamy v souboru ulogd.syslogemu.
Tedy, aby si pamatoval datum posledniho kontrolovaneho radku a pri pristim spusteni kontroloval pouze od tohoto radku dal.
Diky moc za vase reakce.
man logrotate
). Pak zpracovat ten nove vytvoreny "stary" logfile...
/var/log/port603.log
? Krom toho awk
umí taky pattern matching tak nechápu proč kvůli tomu spouštíš grep
.awk '/port 603/ {print $1,$2,$3, "IP",$10}' /var/log/ulogd.syslogemu
#!/bin/bash
mail=jmeno@firma.cz
date=`date +"%A, %d %B, %Y"`
awk '/port 603/ {print $1,$2,$3, "IP",$10}' /var/log/ulogd.syslogemu.1>/tmp/work
if test -s /tmp/work; then
cat /tmp/work|mail -s "Connection report to tcp port 603" $mail
else
echo "No connection to tcp port 603 were made on" $date|mail -s "Connection report to tcp port 603" $mail
fi
rm -f /tmp/work
exit 0
Nastaveni logrotate:
/var/log/ulogd.syslogemu {
daily
missingok
rotate 30
compress
delaycompress
create
postrotate
/etc/init.d/ulogd reload > /dev/null 2>&1 || true
/usr/local/bin/skript.sh
endscript
}
A cele to spoustim cronem kazdou pulnoc:
00 00 * * * root /usr/sbin/logrotate -s /var/log/logrotate.status /etc/skript.logrotate 2>&1
Urcite by to slo udelat elegantneji, ale tohle je zatim to nejlepsi na co se zmuzu.
Pokud byste ve vysledku videli nejakou zasadnejsi chybu, tak mi dejte prosim vedet.
Diky za reakce.
tmpfile=$(mktemp) awk > "$tmpfile" cat -- "$tmpfile" rm -f -- "$tmpfile"
Tiskni
Sdílej: