Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
#!/bin/bash
grep "port 603" /var/log/ulogd.syslogemu|awk '{print $1,$2,$3, "IP",$10}'
exit 0
jak vidite je opravdu malicky.
Jeho vystupem je neco takoveho:
.
Jul 12 15:55:39 IP SRC=ve.rej.na.ip
.
Jednoduse vyparsuje ze souboru ulogd.syslogemu vsechny pokusy o pripojeni na port 603 z vnejsku site.
Ja bych vas chtel pozadat o nakopnuti, jak zaridit, aby se tento skript spoustel pouze nad novymi zaznamy v souboru ulogd.syslogemu.
Tedy, aby si pamatoval datum posledniho kontrolovaneho radku a pri pristim spusteni kontroloval pouze od tohoto radku dal.
Diky moc za vase reakce.
man logrotate
). Pak zpracovat ten nove vytvoreny "stary" logfile...
/var/log/port603.log
? Krom toho awk
umí taky pattern matching tak nechápu proč kvůli tomu spouštíš grep
.awk '/port 603/ {print $1,$2,$3, "IP",$10}' /var/log/ulogd.syslogemu
#!/bin/bash
mail=jmeno@firma.cz
date=`date +"%A, %d %B, %Y"`
awk '/port 603/ {print $1,$2,$3, "IP",$10}' /var/log/ulogd.syslogemu.1>/tmp/work
if test -s /tmp/work; then
cat /tmp/work|mail -s "Connection report to tcp port 603" $mail
else
echo "No connection to tcp port 603 were made on" $date|mail -s "Connection report to tcp port 603" $mail
fi
rm -f /tmp/work
exit 0
Nastaveni logrotate:
/var/log/ulogd.syslogemu {
daily
missingok
rotate 30
compress
delaycompress
create
postrotate
/etc/init.d/ulogd reload > /dev/null 2>&1 || true
/usr/local/bin/skript.sh
endscript
}
A cele to spoustim cronem kazdou pulnoc:
00 00 * * * root /usr/sbin/logrotate -s /var/log/logrotate.status /etc/skript.logrotate 2>&1
Urcite by to slo udelat elegantneji, ale tohle je zatim to nejlepsi na co se zmuzu.
Pokud byste ve vysledku videli nejakou zasadnejsi chybu, tak mi dejte prosim vedet.
Diky za reakce.
tmpfile=$(mktemp) awk > "$tmpfile" cat -- "$tmpfile" rm -f -- "$tmpfile"
Tiskni
Sdílej: