Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
nektere procesory (zalezi na serii a pripadne i kusu) topi vyrazne mene, nez uvadi vyrobce. treba polovinu, obcas i tretinu
Dnešní procesory jsou napájeny nízkým napětím něco přes 1 V. Přitom procesor odebírá proud řádu desítek A.Dnešní procesory jsou napájeny z měniče napájeného napětím 2x +12V. Pokud jde o to změřit spotřebu procesoru, viděl bych jako jednodušší měřit proud tekoucí těmito dvěma vodiči a mít na paměti, že měnič nemá 100% účinnost.
Východiskem nebudou ani klešťové ampérmetry (jsou pro AC proudy).
Zalezi na typu - v dnesni dobe se prodavaji pristoje ktere umi merit AC + DC.
ale je to o pozadovane presnosti, cene....
rozumny prevodnik proud -> napeti s hallovou sondou (jako klestak, ale s vystupem pro merici pristroj) pouzitelny pro tyhle ucely stoji radove 10kKc + dalsi penize podobne kvalitni merak nebo spise digitalni osciloskop 2 a vice kanalu s matematikou (vypocet vykonu)
Pro orientacni mereni postaci AC+DC klestak radove za 3kKc + normalni multimetr (klestakem merit proud na vetvich ze zdroje a pronasobit odpovidajicim napetim zmerenym multimetrem). Chyba tohodle mereni by mohla byt na urovni 5% a mene - za predpokladu staleho zatizeni PC v prubehu mereni, neprilis zvlnenych proudu a napeti...
add 2: byly mysleny pristroje (o dost) vyssi kategorie nez uvadite.
(posledni odstavec) - vicemene souhlasim.
pro podrobnejsi mereni na spinanych zdrojich (temer vsechno napajeni v PC) je vicekanalovy digitalni osciloskop s matematikou temer nutnosti. bohuzel...
Tiskni
Sdílej: