Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Co je repositář?
Odpověď na tuto otázku najdeš ve FAQ, ve zkratce je to server na internetu, ze kterého si balíčkovací systém [FAQ] stahuje potřebné balíčky - v tvém případě *.rpm
Pokud je nemáš, doporučuji ti přidat alespoň dva základní repositáře - Packman a Guru.
ftp.gwdg.de/pub/linux/misc/suser-guru/rpm/10.2/ packman.mirrors.skynet.be/pub/packman/suse/10.2
Zde najdeš asi většinu software pro Suse Linux, také Licq. Pokud by ti přece něco chybělo a potřebovala bys nainstalovat něco co v uvedených dvou repositářích není, můžu ti poradit postup, který používám.
Z rpm.pbone.net si stáhnu a nainstaluju prográmek createrepo
.
Až ho nainstaluješ, tak si někde v home
vytvoř adresář, kam si uložíš všechny RPM balíčky stažené z internetu, které potřebuješ nainstalovat a nejsou v Packmanu ani Guru.
Potom jako root zadej v konzoli createrepo /cesta/k/adresariRPM
a v YaSTu si ten adresář přidej jako instalační zdroj.
Potom všechny stažené RPM balíčky uvidíš ve Správci programů, přes kterého instaluj veškerý software. Ušetří ti to nervy se závislostmi.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Tiskni
Sdílej: