Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Navic, priznavam, seru na autorske zakony. Vlastnictvi je vylucne pravo ke "spotrebe", nema smysl jej zavadet u veci, ktere nelze vylucne spotrebovat. Ale to je na jinou debatu :)
Software nekupuju, nema to cenu. Temer vsude se krade, casto veci za VELKE prachy.To je dost ubohy duvod, nemyslite? Chtel bych videt, jak byste se tvaril Vy jako programator, kteremu kazdy krade napady (resp. na nich postaveny program), protoze prece "krade se vsude" a kvuli tomu (v extremnim pripade) nemate na zivobyti.
Ahoj, co takhle spoustet v textovem rezimu,tedy bez bootsplash kdy uzivatel uvydi jenom nejake vypisy jadraPřesně to bych potřebovala nastartovat nejaky hodne lehky okenni manager, ktery nastartuje tak rychle, ze si toho nikdo z nich nevsimne a pak automaticky fullscreen vmware?
man inittab
a věci okolo respawn a jako příklad klidně přímo soubor /etc/inittab
man xinit
, konkrétně něco jako příklad # xinit /usr/bin/xterm -geometry 1024x768+0+0
inittab
), mohu spustit jakoukoli aplikaci pomocí xinit
ale nedaří se mi tímto způsobme prostě spustit VM ve fullscreenu.
Pokud jsem v Xkách, mohu VM spustit například takto:
#!/bin/bash
vmware-cmd -s register /cesta_k_vm/nazev_vm.vmx &
vmware -lX /cesta_k_vm/nazev_vm.vmx
xinit
). xinit
, mají se ukončit i Xka (vizte man xinit
). Ovládací obrazovku vmware budete muset nějak ukončit při ukončení VM (když už tedy nějaký VM vůbec pouštíte) – všechny mně známé způsoby startu X (startx
, xinit
) fungují tak, že spustí nějaký shell skript, dokud ten běží, běží i Xka. Takže bych napsal nějaký skript tohoto typu:
příprava prostředí spuštění pomocných aplikací na pozadí & spuštění hlavní aplikace ukončení aplikací spuštěných dříve na pozadí úklidTen můžete použít pro
.xinitrc
a spol.
V okamžiku, kdy se ukončí hlavní aplikace (nesmíte ji ale spouštět přes exec
), doběhne skript do konce, tj. ukončí i pomocné aplikace, a nakonec se ukončí i X.
Když se ukončí program, který se spustil vAno. Měly by (všude jinde to tak funguje), ale nekončí se. Mám několik možností. Spustit VmWare a VM "na pozadí" při startu systému nebo to udělat skriptem - tak jak píšete. Zkoušel jsem oboje. Nevím, jestli tomu dobře rozumím (VmWare), ale pokud to chápu správně, tak při spuštění skriptem musím realizovat několik krokůxinit
, mají se ukončit i Xka (vizteman xinit
).
Každopádně pokud se má počítač používat především pro ten vmware, postupoval bych spíš tak, že se při startu spustí rovnou X a případně vmware, a pak případně dojde k automatickému přihlášení a spuštění vmware v již běžících X.Ano o to jsem se právě (ne příliš úspěšně) snažil.
Mimochodem, co se má vlastně stát při ukončení toho virtuálního stroje (aneb o čem se tu vlastěn celou dobu diskutuje)? Má se odhlásit daný uživatel? Nebo se mají vypnout X a objevit bežný textový login? Nebo se má rovnou vypnout celé PC?Stačilo by mi, kdyby se s VM vyply Xka a skočilo to do textového režimu. Vypnutí celého stroje je asi nereálné. Nevadí. Alespoň jsem to zkusil. Počkám a třeba se k tomu časem vrátím. Děkuji za spolupráci :)
Nebo jeste jednodussi cesta. Zaimagovat instalaci woken treba Acronisem a po "onemocneni" ji prelejt zpatky.Tohle ale tazatel nechtěl. On chtěl toto:
v případě, že se rozsypal noťas mohu celou instalaci stanice konvertovat do VM, uživateli dát stolní PC ve kterém bude pokračovat v práci dokud mu noťas neopraví. Pak bych mu mohl (teoreticky) jenho stanici vrátit ve formě VM do jeho opraveného noťasu
vm.sh
:
#!/bin/bash
vmware -lX /cesta_k/vm.vmw
-l
zajistí přihlášení k localhostu.-X
zajišťuje spuštění VM ve fullscreenuxinit /cesta_ke_skriptiku/vm.sh -geometry 1280x1024+0+0
Tiskni
Sdílej: