Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Navic, priznavam, seru na autorske zakony. Vlastnictvi je vylucne pravo ke "spotrebe", nema smysl jej zavadet u veci, ktere nelze vylucne spotrebovat. Ale to je na jinou debatu :)
Software nekupuju, nema to cenu. Temer vsude se krade, casto veci za VELKE prachy.To je dost ubohy duvod, nemyslite? Chtel bych videt, jak byste se tvaril Vy jako programator, kteremu kazdy krade napady (resp. na nich postaveny program), protoze prece "krade se vsude" a kvuli tomu (v extremnim pripade) nemate na zivobyti.
Ahoj, co takhle spoustet v textovem rezimu,tedy bez bootsplash kdy uzivatel uvydi jenom nejake vypisy jadraPřesně to bych potřebovala nastartovat nejaky hodne lehky okenni manager, ktery nastartuje tak rychle, ze si toho nikdo z nich nevsimne a pak automaticky fullscreen vmware?
man inittab
a věci okolo respawn a jako příklad klidně přímo soubor /etc/inittab
man xinit
, konkrétně něco jako příklad # xinit /usr/bin/xterm -geometry 1024x768+0+0
inittab
), mohu spustit jakoukoli aplikaci pomocí xinit
ale nedaří se mi tímto způsobme prostě spustit VM ve fullscreenu.
Pokud jsem v Xkách, mohu VM spustit například takto:
#!/bin/bash
vmware-cmd -s register /cesta_k_vm/nazev_vm.vmx &
vmware -lX /cesta_k_vm/nazev_vm.vmx
xinit
). xinit
, mají se ukončit i Xka (vizte man xinit
). Ovládací obrazovku vmware budete muset nějak ukončit při ukončení VM (když už tedy nějaký VM vůbec pouštíte) – všechny mně známé způsoby startu X (startx
, xinit
) fungují tak, že spustí nějaký shell skript, dokud ten běží, běží i Xka. Takže bych napsal nějaký skript tohoto typu:
příprava prostředí spuštění pomocných aplikací na pozadí & spuštění hlavní aplikace ukončení aplikací spuštěných dříve na pozadí úklidTen můžete použít pro
.xinitrc
a spol.
V okamžiku, kdy se ukončí hlavní aplikace (nesmíte ji ale spouštět přes exec
), doběhne skript do konce, tj. ukončí i pomocné aplikace, a nakonec se ukončí i X.
Když se ukončí program, který se spustil vAno. Měly by (všude jinde to tak funguje), ale nekončí se. Mám několik možností. Spustit VmWare a VM "na pozadí" při startu systému nebo to udělat skriptem - tak jak píšete. Zkoušel jsem oboje. Nevím, jestli tomu dobře rozumím (VmWare), ale pokud to chápu správně, tak při spuštění skriptem musím realizovat několik krokůxinit
, mají se ukončit i Xka (vizteman xinit
).
Každopádně pokud se má počítač používat především pro ten vmware, postupoval bych spíš tak, že se při startu spustí rovnou X a případně vmware, a pak případně dojde k automatickému přihlášení a spuštění vmware v již běžících X.Ano o to jsem se právě (ne příliš úspěšně) snažil.
Mimochodem, co se má vlastně stát při ukončení toho virtuálního stroje (aneb o čem se tu vlastěn celou dobu diskutuje)? Má se odhlásit daný uživatel? Nebo se mají vypnout X a objevit bežný textový login? Nebo se má rovnou vypnout celé PC?Stačilo by mi, kdyby se s VM vyply Xka a skočilo to do textového režimu. Vypnutí celého stroje je asi nereálné. Nevadí. Alespoň jsem to zkusil. Počkám a třeba se k tomu časem vrátím. Děkuji za spolupráci :)
Nebo jeste jednodussi cesta. Zaimagovat instalaci woken treba Acronisem a po "onemocneni" ji prelejt zpatky.Tohle ale tazatel nechtěl. On chtěl toto:
v případě, že se rozsypal noťas mohu celou instalaci stanice konvertovat do VM, uživateli dát stolní PC ve kterém bude pokračovat v práci dokud mu noťas neopraví. Pak bych mu mohl (teoreticky) jenho stanici vrátit ve formě VM do jeho opraveného noťasu
vm.sh
:
#!/bin/bash
vmware -lX /cesta_k/vm.vmw
-l
zajistí přihlášení k localhostu.-X
zajišťuje spuštění VM ve fullscreenuxinit /cesta_ke_skriptiku/vm.sh -geometry 1280x1024+0+0
Tiskni
Sdílej: