Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Navic, priznavam, seru na autorske zakony. Vlastnictvi je vylucne pravo ke "spotrebe", nema smysl jej zavadet u veci, ktere nelze vylucne spotrebovat. Ale to je na jinou debatu :)
Software nekupuju, nema to cenu. Temer vsude se krade, casto veci za VELKE prachy.To je dost ubohy duvod, nemyslite? Chtel bych videt, jak byste se tvaril Vy jako programator, kteremu kazdy krade napady (resp. na nich postaveny program), protoze prece "krade se vsude" a kvuli tomu (v extremnim pripade) nemate na zivobyti.
Ahoj, co takhle spoustet v textovem rezimu,tedy bez bootsplash kdy uzivatel uvydi jenom nejake vypisy jadraPřesně to bych potřebovala nastartovat nejaky hodne lehky okenni manager, ktery nastartuje tak rychle, ze si toho nikdo z nich nevsimne a pak automaticky fullscreen vmware?
man inittab
a věci okolo respawn a jako příklad klidně přímo soubor /etc/inittab
man xinit
, konkrétně něco jako příklad # xinit /usr/bin/xterm -geometry 1024x768+0+0
inittab
), mohu spustit jakoukoli aplikaci pomocí xinit
ale nedaří se mi tímto způsobme prostě spustit VM ve fullscreenu.
Pokud jsem v Xkách, mohu VM spustit například takto:
#!/bin/bash
vmware-cmd -s register /cesta_k_vm/nazev_vm.vmx &
vmware -lX /cesta_k_vm/nazev_vm.vmx
xinit
). xinit
, mají se ukončit i Xka (vizte man xinit
). Ovládací obrazovku vmware budete muset nějak ukončit při ukončení VM (když už tedy nějaký VM vůbec pouštíte) – všechny mně známé způsoby startu X (startx
, xinit
) fungují tak, že spustí nějaký shell skript, dokud ten běží, běží i Xka. Takže bych napsal nějaký skript tohoto typu:
příprava prostředí spuštění pomocných aplikací na pozadí & spuštění hlavní aplikace ukončení aplikací spuštěných dříve na pozadí úklidTen můžete použít pro
.xinitrc
a spol.
V okamžiku, kdy se ukončí hlavní aplikace (nesmíte ji ale spouštět přes exec
), doběhne skript do konce, tj. ukončí i pomocné aplikace, a nakonec se ukončí i X.
Když se ukončí program, který se spustil vAno. Měly by (všude jinde to tak funguje), ale nekončí se. Mám několik možností. Spustit VmWare a VM "na pozadí" při startu systému nebo to udělat skriptem - tak jak píšete. Zkoušel jsem oboje. Nevím, jestli tomu dobře rozumím (VmWare), ale pokud to chápu správně, tak při spuštění skriptem musím realizovat několik krokůxinit
, mají se ukončit i Xka (vizteman xinit
).
Každopádně pokud se má počítač používat především pro ten vmware, postupoval bych spíš tak, že se při startu spustí rovnou X a případně vmware, a pak případně dojde k automatickému přihlášení a spuštění vmware v již běžících X.Ano o to jsem se právě (ne příliš úspěšně) snažil.
Mimochodem, co se má vlastně stát při ukončení toho virtuálního stroje (aneb o čem se tu vlastěn celou dobu diskutuje)? Má se odhlásit daný uživatel? Nebo se mají vypnout X a objevit bežný textový login? Nebo se má rovnou vypnout celé PC?Stačilo by mi, kdyby se s VM vyply Xka a skočilo to do textového režimu. Vypnutí celého stroje je asi nereálné. Nevadí. Alespoň jsem to zkusil. Počkám a třeba se k tomu časem vrátím. Děkuji za spolupráci :)
Nebo jeste jednodussi cesta. Zaimagovat instalaci woken treba Acronisem a po "onemocneni" ji prelejt zpatky.Tohle ale tazatel nechtěl. On chtěl toto:
v případě, že se rozsypal noťas mohu celou instalaci stanice konvertovat do VM, uživateli dát stolní PC ve kterém bude pokračovat v práci dokud mu noťas neopraví. Pak bych mu mohl (teoreticky) jenho stanici vrátit ve formě VM do jeho opraveného noťasu
vm.sh
:
#!/bin/bash
vmware -lX /cesta_k/vm.vmw
-l
zajistí přihlášení k localhostu.-X
zajišťuje spuštění VM ve fullscreenuxinit /cesta_ke_skriptiku/vm.sh -geometry 1280x1024+0+0
Tiskni
Sdílej: