Byla vydána OpenMandriva Lx 6.0 s kódovým názvem Vanadium. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
CSIRT.CZ, český národní CERT provozovaný na základě veřejnoprávní správní smlouvy společností CZ.NIC, shrnuje patnáct let svého fungování pod tímto sdružením: CSIRT.CZ – 15 let ve sdružení CZ.NIC.
Commodore OS Vision (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 3.0. Jedná se o linuxovou distribuci určenou pro fanoušky značky Commodore. Předinstalována je na počítačích Commodore 64x.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 208. brněnský sraz, který proběhne v pátek 25. dubna od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1.
Ve svém článku Getting Forked by Microsoft popisuje autor programu Spegel svoji nepříjemnou zkušenost s firmou Microsoft. Firma ho kontaktovala a zpočátku to vypadalo, že by mohlo jít o oboustranně prospěšnou spolupráci, autor tedy ochotně odpovídal na jejich otázky ohledně architektury programu a pomáhal jim ho zprovoznit. Následně komunikace ze strany Microsoftu utichla. Autor předpokládal, že zřejmě došlo ke změně priorit a firma
… více »Společnost Notion Labs stojící za softwarovou platformou pro spolupráci Notion (Wikipedia) oficiálně představila (YouTube) poštovního klienta Notion Mail. Aktuálně funguje pouze nad Gmailem.
Byla vydána nová verze 9.12 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Můžete mi doporučit distribuci pro pracovní stanici? Nejdůležitější je stabilita sytému, podpora a vydávání bezpečnostních updatů alespoň 3 roky (lépe 5 let), ale přitom bych měl rád možnost používat nejnovější verze uživatelských aplikací.
Moje představa je distribuce založená na jedné konkrétní verzi jádra řady 2.6.x (ale ne úplně nejnovější) a systémových knihoven. Při aktualizacích zůstává verze jádra, libc apod. zachována a jejich aktualizace pouze přidává opravy bezpečnostních chyb (+ možná nějaké backporty z vyšších verzí).
Narozdíl od základu systému, uživatelské aplikace by měly být k dispozici vždy v nejnovější stabilní verzi. Dále bych měl rád k dispozici velké repozitáře aplikací.
V současné době používám CentOS, který splňuje podmínky na stabilitu a dlouhou podporu. Problém je s repozitáři (málo aplikací) a aktuálností uživatelských programů. Plno aplikací musím mít nainstalovaných "ručně".
Možná si to neuvědomujete, ale ty dva požadavky jsou naprosto protichůdné. Buď můžete mít super stabilní distribuci nebo bleeding edge aplikace. Ale oboje najednou nejde.
A kdybyste věnoval pár minut hledání v archivu, zjistil byste, že ptát se na vhodnou distribuci je úplně k ničemu. Různí evangelisté vám začnou vnucovat tu svou Jedině Správnou Distribuci (samozřejmě každý jinou), která je nejlepší absolutně na všechno, pak se mezi sebou pohádají a nedozvíte se stejně nic. Příjemnou zábavu… :-)
Přesně tak. Nicméně požadavek je specifikován tak, že hlavním podmínkám může vyhovět pouze některá enterprise distribuce a tazatel by měl poohlédnout v této oblasti
1. net-snmp NENI OBSAZENO V ZADNE DISTRIBUCI SLACKWARE, KROME verze 12
2. Distribucni net-snmp (Slackware 12) funguje naprosto v poradku ....
Zkompilovane net-snmp ze zdrojovych kodu funguje na Slackware 10.1, 10.2 a 11 NAPROSTO normalne ...
Z ChangeLogu k Slackware 12.0 : +--------------------------+ Tue Apr 17 18:16:29 CDT 2007 ... n/net-snmp-5.4-i486-1.tgz: Added net-snmp. This is needed for HP's network printers, but will probably find other uses as well. ...
ale mali by vediet, ze len testuju red hatu nove rheljste to asi spatne napsal, nebo jsem to spatne pochopil. vztah mezi fedorou a RHEL je slozitejsi, maji napriklad uplne jiny vyvojovy cyklus, ne vsechno co je v RHEL je i ve fedore a naopak. urcite se navzajem ovlivnuji - zda je to pro uzivatele fedory vyhoda nebo nevyhoda je subjektivni, ja to vnimam pozitivne.
Díky, tohle je přesně to co chci. Debian stable s některými aplikacemi z testing podle tohohle návodu. Repozitáře Debianu jsou nesrovnatelně obsáhlejší v porovnání s CentOS/RHEL.
Omlouvám se všem, že se to tu opět zvrhlo. Především jsem se asi nevyjádřil úplně jasně. Jde mi o stabilitu a dlouhodobou podporu. V tom mi plně vyhovuje RHEL/CentOS. Pro práci mám na stanici nainstalovaných pár pěkně drahých proprietárních programů, ale občas potřebuji použít ještě nějakou open-source aplikaci. Typicky Evolution, Firefox, Inkscape, OOo, QCAD, ghdl, gnucap, qucs, ngspice, kicad a další. Není jich moc, ale dobrá polovina z nich není ani v neoficiálních repozitářích pro RHEL/CentOS. Proto vidím jako řešení Debian stable a některé aplikace doinstalovat z testing.
Díky všem za rady a připomínky.
Tiskni
Sdílej: