Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone a PinePhone Pro nebo notebooky Pinebook a Pinebook Pro publikovala na svém blogu březnový souhrn novinek (YouTube). Jednodeskový RISC-V počítač Star64 s SoC StarFive JH-7110 bude v prodeji od 4. dubna.
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 23.03. Přehled novinek v oznámení na webu a v CHANGELOGu na GitHubu.
Je tu opět apríl. Společnost Razer představila holící myš Razer Razer. Vědci z CERNu navrhují 25hodinový den. Společnost Elgato představila kolekci Elgato Home. Společnost Nothing Beer (5.1%). Další aprílové novinky například na April Fools' Day On The Web.
Před 25 lety byl uvolněn zdrojový kód balíku aplikací Netscape Communicator jako open source (např. dobová zpráva CNET), z čehož vzešel projekt Mozilla – ten si výročí nyní připomíná.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Můžete mi doporučit distribuci pro pracovní stanici? Nejdůležitější je stabilita sytému, podpora a vydávání bezpečnostních updatů alespoň 3 roky (lépe 5 let), ale přitom bych měl rád možnost používat nejnovější verze uživatelských aplikací.
Moje představa je distribuce založená na jedné konkrétní verzi jádra řady 2.6.x (ale ne úplně nejnovější) a systémových knihoven. Při aktualizacích zůstává verze jádra, libc apod. zachována a jejich aktualizace pouze přidává opravy bezpečnostních chyb (+ možná nějaké backporty z vyšších verzí).
Narozdíl od základu systému, uživatelské aplikace by měly být k dispozici vždy v nejnovější stabilní verzi. Dále bych měl rád k dispozici velké repozitáře aplikací.
V současné době používám CentOS, který splňuje podmínky na stabilitu a dlouhou podporu. Problém je s repozitáři (málo aplikací) a aktuálností uživatelských programů. Plno aplikací musím mít nainstalovaných "ručně".
Možná si to neuvědomujete, ale ty dva požadavky jsou naprosto protichůdné. Buď můžete mít super stabilní distribuci nebo bleeding edge aplikace. Ale oboje najednou nejde.
A kdybyste věnoval pár minut hledání v archivu, zjistil byste, že ptát se na vhodnou distribuci je úplně k ničemu. Různí evangelisté vám začnou vnucovat tu svou Jedině Správnou Distribuci (samozřejmě každý jinou), která je nejlepší absolutně na všechno, pak se mezi sebou pohádají a nedozvíte se stejně nic. Příjemnou zábavu… :-)
Přesně tak. Nicméně požadavek je specifikován tak, že hlavním podmínkám může vyhovět pouze některá enterprise distribuce a tazatel by měl poohlédnout v této oblasti
1. net-snmp NENI OBSAZENO V ZADNE DISTRIBUCI SLACKWARE, KROME verze 12
2. Distribucni net-snmp (Slackware 12) funguje naprosto v poradku ....
Zkompilovane net-snmp ze zdrojovych kodu funguje na Slackware 10.1, 10.2 a 11 NAPROSTO normalne ...
Z ChangeLogu k Slackware 12.0 : +--------------------------+ Tue Apr 17 18:16:29 CDT 2007 ... n/net-snmp-5.4-i486-1.tgz: Added net-snmp. This is needed for HP's network printers, but will probably find other uses as well. ...
ale mali by vediet, ze len testuju red hatu nove rheljste to asi spatne napsal, nebo jsem to spatne pochopil. vztah mezi fedorou a RHEL je slozitejsi, maji napriklad uplne jiny vyvojovy cyklus, ne vsechno co je v RHEL je i ve fedore a naopak. urcite se navzajem ovlivnuji - zda je to pro uzivatele fedory vyhoda nebo nevyhoda je subjektivni, ja to vnimam pozitivne.
Díky, tohle je přesně to co chci. Debian stable s některými aplikacemi z testing podle tohohle návodu. Repozitáře Debianu jsou nesrovnatelně obsáhlejší v porovnání s CentOS/RHEL.
Omlouvám se všem, že se to tu opět zvrhlo. Především jsem se asi nevyjádřil úplně jasně. Jde mi o stabilitu a dlouhodobou podporu. V tom mi plně vyhovuje RHEL/CentOS. Pro práci mám na stanici nainstalovaných pár pěkně drahých proprietárních programů, ale občas potřebuji použít ještě nějakou open-source aplikaci. Typicky Evolution, Firefox, Inkscape, OOo, QCAD, ghdl, gnucap, qucs, ngspice, kicad a další. Není jich moc, ale dobrá polovina z nich není ani v neoficiálních repozitářích pro RHEL/CentOS. Proto vidím jako řešení Debian stable a některé aplikace doinstalovat z testing.
Díky všem za rady a připomínky.
Tiskni
Sdílej: