Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Můžete mi doporučit distribuci pro pracovní stanici? Nejdůležitější je stabilita sytému, podpora a vydávání bezpečnostních updatů alespoň 3 roky (lépe 5 let), ale přitom bych měl rád možnost používat nejnovější verze uživatelských aplikací.
Moje představa je distribuce založená na jedné konkrétní verzi jádra řady 2.6.x (ale ne úplně nejnovější) a systémových knihoven. Při aktualizacích zůstává verze jádra, libc apod. zachována a jejich aktualizace pouze přidává opravy bezpečnostních chyb (+ možná nějaké backporty z vyšších verzí).
Narozdíl od základu systému, uživatelské aplikace by měly být k dispozici vždy v nejnovější stabilní verzi. Dále bych měl rád k dispozici velké repozitáře aplikací.
V současné době používám CentOS, který splňuje podmínky na stabilitu a dlouhou podporu. Problém je s repozitáři (málo aplikací) a aktuálností uživatelských programů. Plno aplikací musím mít nainstalovaných "ručně".
Možná si to neuvědomujete, ale ty dva požadavky jsou naprosto protichůdné. Buď můžete mít super stabilní distribuci nebo bleeding edge aplikace. Ale oboje najednou nejde.
A kdybyste věnoval pár minut hledání v archivu, zjistil byste, že ptát se na vhodnou distribuci je úplně k ničemu. Různí evangelisté vám začnou vnucovat tu svou Jedině Správnou Distribuci (samozřejmě každý jinou), která je nejlepší absolutně na všechno, pak se mezi sebou pohádají a nedozvíte se stejně nic. Příjemnou zábavu… :-)
Přesně tak. Nicméně požadavek je specifikován tak, že hlavním podmínkám může vyhovět pouze některá enterprise distribuce a tazatel by měl poohlédnout v této oblasti
1. net-snmp NENI OBSAZENO V ZADNE DISTRIBUCI SLACKWARE, KROME verze 12
2. Distribucni net-snmp (Slackware 12) funguje naprosto v poradku ....
Zkompilovane net-snmp ze zdrojovych kodu funguje na Slackware 10.1, 10.2 a 11 NAPROSTO normalne ...
Z ChangeLogu k Slackware 12.0 : +--------------------------+ Tue Apr 17 18:16:29 CDT 2007 ... n/net-snmp-5.4-i486-1.tgz: Added net-snmp. This is needed for HP's network printers, but will probably find other uses as well. ...
ale mali by vediet, ze len testuju red hatu nove rheljste to asi spatne napsal, nebo jsem to spatne pochopil. vztah mezi fedorou a RHEL je slozitejsi, maji napriklad uplne jiny vyvojovy cyklus, ne vsechno co je v RHEL je i ve fedore a naopak. urcite se navzajem ovlivnuji - zda je to pro uzivatele fedory vyhoda nebo nevyhoda je subjektivni, ja to vnimam pozitivne.
Díky, tohle je přesně to co chci. Debian stable s některými aplikacemi z testing podle tohohle návodu. Repozitáře Debianu jsou nesrovnatelně obsáhlejší v porovnání s CentOS/RHEL.
Omlouvám se všem, že se to tu opět zvrhlo. Především jsem se asi nevyjádřil úplně jasně. Jde mi o stabilitu a dlouhodobou podporu. V tom mi plně vyhovuje RHEL/CentOS. Pro práci mám na stanici nainstalovaných pár pěkně drahých proprietárních programů, ale občas potřebuji použít ještě nějakou open-source aplikaci. Typicky Evolution, Firefox, Inkscape, OOo, QCAD, ghdl, gnucap, qucs, ngspice, kicad a další. Není jich moc, ale dobrá polovina z nich není ani v neoficiálních repozitářích pro RHEL/CentOS. Proto vidím jako řešení Debian stable a některé aplikace doinstalovat z testing.
Díky všem za rady a připomínky.
Tiskni
Sdílej: