Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
ssh tonda@tonduv.comp.cz "command"
coz udela, ze na tondovo pocitaci pusti command. Jenze co kdyz ten command je nejaky strukturovany prikaz, napr. if, fakt to nechci psat na jednu radku, chtel bych si ten prikaz napsat "hezky" a urcite bych nechtel posilat na tonduv pocitac nejaky skript a ten tam poustet (je to sice reseni ale moc pekne ne).Diky za kazdou radu.ssh localhost "if true; then > echo its true > else > echo false > fi"
ssh root@comp.cz ' if ps aux | grep "proces" | grep "bin" 1>/dev/null 2>/dev/null then printf "%-80s %-80s" "proces is" "RUNNING" echo "" else printf "%-80s %-80s" "proces is" "STOPPED!!" echo "" fi'kdyz to pustim z comp1.cz, tak mi to pise proces is running, ale kdyz dam na comp2.cz
ps aux | grep "proces" | grep "bin" 1>/dev/null 2>/dev/nulla pak
echo $?tak odpoved je 1, tedy puvodni odpoved mela byt proces is stopped.
Tak zkuste
ssh -l root comp.cz <<EOT ... EOT
případně ještě přepínač '-t
', pokud spouštíte něco, co potřebuje terminál.
Pseudo-terminal will not be allocated because stdin is not a terminal. stdin: is not a ttyPseudo-terminal will not be allocated because stdin is not a terminal. stdin: is not a tty
stdin: is not a ttySem to nakonec poresil takto:
ssh root@comp.cz << _EOF_ 2>/dev/nullDekuji za odpovedi
1>/dev/null 2>/dev/null
se dá pokud vím zapsat jako &> /dev/null
ps aux | grep "proces" | grep "bin"...
- man pidof
- možná vhodnější..$ cat ~/testingfile cat: /home/user/testingfile: No such file or directory $ cat scriptik.sh touch ~/testingfile echo "prvni" >> ~/testingfile echo "druhy" >> ~/testingfile echo "treti" >> ~/testingfile $ xargs -0 -a scriptik.sh ssh user@localhost user@localhost's password: $ cat ~/testingfile prvni druhy treti
from __future__ import division import socket print socket.gethostname() s = [x.split() for x in file('/proc/net/dev') if 'eth0' in x][0][0] bytes = int(s.split(':')[1]) gb = bytes/1024/1024/1024 print '%.2f GiB' %gbTedy vypíše hostname a ukáže, kolik gigabajtů se stáhlo přes eth0. No a ten můžu ladit u sebe a nakonec pustit na různých strojích aniž bych ho tam kopíroval:
$ ssh honza@pumpa.ath.cx python < pokus.py pumpa.ath.cx 0.95 GiB $ ssh honza@chorchoj.ath.cx python < pokus.py chorchoj 2.50 GiB
#!/usr/bin/python from subprocess import * cmd = ['ssh', 'honza@chorchoj.ath.cx', 'pgrep', 'bash'] pr = Popen(cmd, stdout = PIPE) if pr.stdout.read(): print 'Bezi'Vypsalo to "Bezi", tak je to nejspíš pravda.
Tiskni
Sdílej: