Vojtěch Polášek představil Vojtux, tj. linuxovou distribuci pro zrakově postižené uživatele. Vychází ze spinu Fedory 43 s desktopovým prostředím MATE. Konečným cílem je, aby žádný Vojtux nebyl potřeba a požadovaná vylepšení se dostala do upstreamu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) druhá RC verze GIMPu 3.2. Přehled novinek v oznámení o vydání. Podrobně v souboru NEWS na GitLabu.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 160 (pdf).
Izrael od února zakáže dětem používat v prostorách základních škol mobilní telefony. Podle agentury AFP to uvedlo izraelské ministerstvo školství, které zdůraznilo negativní dopady, které na žactvo používání telefonů má. Izrael se tímto krokem přidává k rostoucímu počtu zemí, které dětem ve vzdělávacích zařízeních přístup k telefonům omezují.
Internetová společnost Google ze skupiny Alphabet pravděpodobně dostane příští rok pokutu od Evropské komise za nedostatečné dodržování pravidel proti upřednostňování vlastních služeb a produktů ve výsledcích vyhledávání. V březnu EK obvinila Google, že ve výsledcích vyhledávání upřednostňuje na úkor konkurence vlastní služby, například Google Shopping, Google Hotels a Google Flights. Případ staví Google proti specializovaným
… více »Byl oznámen program a spuštěna registrace na konferenci Prague PostgreSQL Developer Day 2026. Konference se koná 27. a 28. ledna a bude mít tři tracky s 18 přednáškami a jeden den workshopů.
Na webu československého síťařského setkání CSNOG 2026 je vyvěšený program, registrace a další informace k akci. CSNOG 2026 se uskuteční 21. a 22. ledna příštího roku a bude se i tentokrát konat ve Zlíně. Přednášky, kterých bude více než 30, budou opět rozdělené do tří bloků - správa sítí, legislativa a regulace a akademické projekty. Počet míst je omezený, proto kdo má zájem, měl by se registrovat co nejdříve.
Máirín Duffy a Brian Smith v článku pro Fedora Magazine ukazují použití LLM pro diagnostiku systému (Fedora Linuxu) přes Model Context Protocol od firmy Anthropic. I ukázkové výstupy v samotném článku obsahují AI vygenerované nesmysly, např. doporučení přeinstalovat balíček pomocí správce balíčků APT z Debianu místo DNF nativního na Fedoře.
Projekt D7VK dospěl do verze 1.0. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.
Byla vydána nová verze 2025.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
cp --update. Teraz už len treba prísť na to, kam ho pichnúť. Buď to budeš robiť pri login/logout - v tom prípade to kopírovanie môžeš dať do ~/.bash_login a ~/.bash_logout. Ak to chceš robiť pri boote/shutdown-e, tak to môžeš (na Slack 12) pichnúť do /etc/rc.d/rc.local a /etc/rc.d/rc.local_shutdown.
#!/bin/bash
if [ -d "/mnt/sda4/zalohy/netifo/" ]; then
echo "sda4 najdeny - zalohujem netifo na sda4"
cp --update /mnt/a_usb /mnt/sda4/zalohy/netifo/a_usb
cp --update /mnt/b_usb /mnt/sda4/zalohy/netifo/b_usb
fi
echo "zalohovanie ukoncene"
Neviem či je to dobré dávať do ~/.bash_login pretože potom keď zapnem konzolu v KDE tak sa vždy spustí záloha nie? Asi to dám na štart a vypnutie.
tomolc
#!/bin/bash
if [ -d "/mnt/sda4/zalohy/netifo/" ]; then
echo "sda4 najdeny - zalohujem netifo na sda4"
cp -r -u /mnt/a_usb/ /mnt/sda4/zalohy/netifo
echo "a_usb zalohovany"
cp -r -u /mnt/b_usb/ /mnt/sda4/zalohy/netifo
echo "b_usb zalohovany"
fi
echo "zalohovanie ukoncene"
Ešte by sa možno hodilo aby to ukazovalo priebeh zálohovania v % ako pri kopírovaní ("grafický" pásik tam nemusí byť) - dá sa to?
tomolc
Tiskni
Sdílej: