Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Jak se přesouvá do koše, to nevím (ve Windows to bývalo to první, co jsem vypínal), ale mazání třeba takto:
#!/bin/bash shopt -s nullglog cd raw for f in *.nef; do if [ ! -f "../${f%nef}jpg" ]; do rm -v "$f" fi done
chcete-li "tichý chod", vyhoďte přepínač '-v
')
de.sh: 3: shopt: not found
de.sh: 7: Syntax error: "do" unexpected (expecting "then")
BTW co vlastne robi shopt?
v kodu je preklep, melo tam byt asi shopt -s nullglob
, coz upravuje chovani expanze jmen souboru(pokud nebude existovat soubor vyhovujici vzoru, vysledkem expanze bude prazdny seznam)
a k te druhe chybe: na 7 radku ma byt misto do then…
No jo, překlepy. Tak druhá verze:
#!/bin/bash shopt -s nullglob cd raw for f in *.nef; do if [ ! -f "../${f%nef}jpg" ]; then rm -v "$f" fi done
Ten shopt
je kvůli tomu, aby to neházelo chybu, pokud v tom adresáři není žádný soubor s přípnou nef
(viz manuálová stránka k bashi, hledejte shopt
a nullglob
).
ktrash --help
)Note: to move files to the trash, do not use ktrash, but "kfmclient move 'url' trash:/"
.Trash
, ktora predstavuje kos. Ked nieco 'zmazem', presunie sa to tam. Je ale mozne, ze k KDE je to inak. GNOME neobsahuje moznost restore from trash, jedna sa o obycajne presunutie... Ak chcete aj moznost restore, tak potom treba nieco navyse pri 'mazani': http://telin.ugent.be/~slippens/drupal/totrash
Tiskni
Sdílej: