Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
ip_ct_tcp_timeout_syn_recv
, jakmile zjistím, jak to aktivovat v jádře:
The ip_ct_tcp_timeout_syn_recv variable sets the timeout value for the SYN-RECEIVED (also known as SYN-RCVD or SYN-RECV) state as defined in RFC 793. The SYN-RECEIVED state is entered from the LISTEN or SYN-SENT state once the server receives a SYN packet and then replies with a SYN/ACK packet. The SYN-RECEIVED state is left for the ESTABLISHED state once the server receives the final ACK packet in the 3-way handshake.
ip_ct_tcp_timeout_syn_recv
je z tcp-window-tracking
- součástí patch-o-matic, jenomže pro jádro 2.4.x.find /proc/
ručně a padlo mi do oka to, co jsem zmiňoval již dříve:
-.. kdysi jsem někde četl o nastavení timeoutů jednotlivých TCP stavů (snad někde v /proc) ...Celou dobu jsem to měl doslova pod nosem - v
/proc/sys/net/ipv4/netfilter/
při modprobnutém nf_conntrack_ipv4
:
ip_conntrack_buckets ip_conntrack_tcp_be_liberal ip_conntrack_tcp_timeout_last_ack ip_conntrack_checksum ip_conntrack_tcp_loose ip_conntrack_tcp_timeout_max_retrans ip_conntrack_count ip_conntrack_tcp_max_retrans ip_conntrack_tcp_timeout_syn_recv ip_conntrack_generic_timeout ip_conntrack_tcp_timeout_close ip_conntrack_tcp_timeout_syn_sent ip_conntrack_icmp_timeout ip_conntrack_tcp_timeout_close_wait ip_conntrack_tcp_timeout_time_wait ip_conntrack_log_invalid ip_conntrack_tcp_timeout_established ip_conntrack_udp_timeout ip_conntrack_max ip_conntrack_tcp_timeout_fin_wait ip_conntrack_udp_timeout_streamTakže snad je to konečně dořešeno.
/proc/sys/net/ipv4/netfilter/ip_conntrack_udp_timeout
..
taky mě zaráží /proc/sys/net/ipv4/netfilter/ip_conntrack_udp_timeout
..
To je podle mne kvůli NATu a sledování spojení. Netfilter musí vědět, co s UDP pakety, které přicházejí např. od herního serveru k hráči – musí vědět, jak je přeNATovat na vnitřní IP a kam je poslat. Na to má nějakou tabulku sledovaných spojení, a tohle je timeout, po jaké době od posledního paketu se záznam z tabulky vymaže.
Tiskni
Sdílej: