Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Ještě jsem nekoupil, ale zvažuji koupi tabletu A5 nebo A4 pro distro Ubuntu a Gimp.
Žádný výrobce (Wacom, Genius, Trust, Dexxa, Aiptek...) přímo nepodporují Linux.
Diskuse zde i na jiných stránkách jsou rozporuplné. Protože jsem laik, tak bych rár koupil něco bezproblémového. Jsem na úrovni, že konfigurační souboru jsem pod rootem schopen zeditovat.
Wacom - V nějaké diskusi psali (smůla - odkaz jsem si neuložil), že nejde funkce, která vyhodnocuje přítlak štetce/pera.
V práci mám Widle a USB funguje občas i na nich divně (vynikají laptopy), i u například nejčastěji používaných USB flash disků (nenalezen, nelze zapisovat, není vidět, ale zelená ikona signalizuje, že je připojen ...). Diskuze na různých fórech to jen potvrzují.
K věci. Chci tablet použít hlavně na úpravu fotek-amatérskou. Vím, že jsou preciznější tablety kolem 10ti tisíc, ale to už bych ani neuměl využít. Zatím užívám Gimp - je W-Graphire4 použitelný?
Ještě dodatek - existuje na úpravu fotek nějaký jednodušší graf. editor (histogram, ostření/sharpen, ořez, zmenšení, textový popisek na ploše fotky).
digikam a kipi pluginyMyslel jsem, že už jsou sloučeny do jednoho balíku.
Nainstaloval jsem digiKam. Vypadá jako základ dobře.
Jak stáhnout/vložit kipi pluginy, například histogram a podobně?
V Konfigure jsou Kipi plugins, cože má asi být výpis už nainstalovaných. Nemám tam samozřejmě nic.
Koupil jsem "pen tablet" Wacom Graphire4 White Classic A6.
Okamžitě se v UBUNTU nainstaloval bez zásahu a pracoval.
Mám ale dojem, že mi UBUNTU umrtvuje, nutný restart. Může to být, ale i WiFi připojením k internetu (to se mi stávalo asi 2 měsíce před instalací pen tabletu).
Objevil jsem dodatečně funkční návod nastavení tlaku pro GIMP
https://help.ubuntu.com/community/Wacom
Tiskni
Sdílej: