abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1968 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: instalace Archu- nefunguje X server

    8.9.2007 12:52 Lukas | skóre: 24 | blog: onemj
    instalace Archu- nefunguje X server
    Přečteno: 602×
    Protože jsem si totálně zrušil Archa, jal sem se ho včera na čisto instalovat pomocí FTP CDčka. Instalace v proběhne v pořádku, nainstaluju xorg, kdebase a pak jsem chtěl pomocí příkazu startx Xka spustit, ale bash hlásí, že příkaz startx nebyl nalezen.. Zjistil sem, že to dělá nenainstalovaný xorg-xinit. Po doinstalování startx fungovalo, ale Xka jenom probliknou a zase spadnou.. Výpis hlásí, že driver Kbd a mouse nebyl naleze, což je blbost, protože kbd nainstalovaný mám.. Když se snažím sputit KDE pomocí startkde zobrazí se hláška: cannot connect to X..

    xorg.conf generuji pomocí nvidia-xorgconf, pak jsem zkoušel ještě hwd -xa a xorgconfig.. Všechno dopadne víceméně stejně. instalaci provádím následovné:
    Napřed: pacman -S kdebase
    Pak:    pacman -S nvidia nvidia-utils 
    A většinou po zadání kdm do rc.conf se po restartu všechno v pohodě načetlo. Neví někdo jestli třeba neudělali nějakou změnu v závislostech, nebo prorč to vlastně nefunguje?Zkoušel jsem X86 i X86_64 CDčka a všude to dopadne stejně. Ani upgrade xorg z unstable nepomoh..

    Odpovědi

    8.9.2007 12:56 Lukas | skóre: 24 | blog: onemj
    Rozbalit Rozbalit vše Re: instalace Archu- nefunguje X server
    Přidávám zprávu příkazu startkde:
    xsetroot:  unable to open display '' 
    xset:  unable to open display "" 
    xset:  unable to open display "" 
    xset:  unable to open display "" 
    xsetroot:  unable to open display '' 
    startkde: Starting up... 
    startkde: Running kpersonalizer... 
    kwin: cannot connect to X server 
    kpersonalizer: cannot connect to X server 
    kpersonalizer: cannot connect to X server 
    kpersonalizer: cannot connect to X server 
    kpersonalizer: cannot connect to X server 
    kpersonalizer: cannot connect to X server 
    kpersonalizer: cannot connect to X server 
    kpersonalizer: cannot connect to X server 
    kpersonalizer: cannot connect to X server 
    kpersonalizer: cannot connect to X server 
    kpersonalizer: cannot connect to X server 
    kpersonalizer: cannot connect to X server 
    kpersonalizer: cannot connect to X server 
    kpersonalizer: cannot connect to X server 
    kpersonalizer: cannot connect to X server 
    kpersonalizer: cannot connect to X server 
    kpersonalizer: cannot connect to X server 
    kpersonalizer: cannot connect to X server 
    kpersonalizer: cannot connect to X server 
    kpersonalizer: cannot connect to X server 
    kpersonalizer: cannot connect to X server 
    kdm neudělá nic.. Ani neproblikne..
    mess avatar 8.9.2007 17:09 mess | skóre: 43 | blog: bordel | Háj ve Slezsku - Smolkov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: instalace Archu- nefunguje X server
    Vypadá to, že si budeš muset konfiguraci X upravit ručně. Pozornost věnuj hlavně sekcím ServerLayout, Screen a Device.
    Cez párne mesiace zošíváš vaginy, cez neparne montuješ hajzle.
    8.9.2007 17:23 Lukas | skóre: 24 | blog: onemj
    Rozbalit Rozbalit vše Re: instalace Archu- nefunguje X server
    Hlavně tam jsou nějaké změny.. Už není celý balík po zadání pacman -S xorg, musí se to vypisovat ručně :-( To mi poradili na oficiálním fóru Archu. Takže jdu instalovat podle Beginners Guide :-)
    8.9.2007 17:23 VRtulnikk | skóre: 17 | blog: blogisek | Rokycany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: instalace Archu- nefunguje X server
    Prez stratkde nemuzes startovat z konzole.... nainstaluj si xf86-input-keyboard a xf86-input-mouse... podle toho co pises, by pak startx melo fungovat.
    8.9.2007 17:24 VRtulnikk | skóre: 17 | blog: blogisek | Rokycany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: instalace Archu- nefunguje X server
    balicek kbd != kbd driver pro xorg... to je prave mnou zminovany xf86-input-keyboard
    8.9.2007 17:26 Lukas | skóre: 24 | blog: onemj
    Rozbalit Rozbalit vše Re: instalace Archu- nefunguje X server
    Balíček KBD mám!
    8.9.2007 17:29 VRtulnikk | skóre: 17 | blog: blogisek | Rokycany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: instalace Archu- nefunguje X server
    Ano, ale balicek KBD neni driver, ktery potrebuje xorg, to je neco uplne jineho :)
    8.9.2007 17:35 Lukas | skóre: 24 | blog: onemj
    Rozbalit Rozbalit vše Re: instalace Archu- nefunguje X server
    Ale já myslím KBD.. Nainstaloval sem to co mi pacman vyhodil jako kbd... A to je balíček s názvem kbd ;-)
    8.9.2007 17:38 VRtulnikk | skóre: 17 | blog: blogisek | Rokycany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: instalace Archu- nefunguje X server
    Ano, ale aby Vam fungovaly Xka, je potreba nainstalovat xf86-input-keyboard a xf86-input-mouse :)

    To, co pacman "vyhodi" jako kdb je "Keytable files and keyboard utilities" ...kdezto xf86-input-keyboard je "X.Org keyboard input driver" a ten Vam chybi :)
    8.9.2007 17:26 Lukas | skóre: 24 | blog: onemj
    Rozbalit Rozbalit vše Re: instalace Archu- nefunguje X server
    Tak tak, to tam někde taky psali :-D Tak pak se uvidí..
    8.9.2007 18:57 Lukas | skóre: 24 | blog: onemj
    Rozbalit Rozbalit vše Re: instalace Archu- nefunguje X server
    Každopádně vyřešěeno.. Oni totiž zrušili balík xorg (pacman -S xorg) a musí se instalovat zvlášť ;-)
    Václav 8.9.2007 17:36 Václav "Darm" Novák | skóre: 26 | blog: Darmovy_kecy | Bechyně / Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: instalace Archu- nefunguje X server
    Sice to není úplně k tématu, ale KDE pro Arch mi přijde lepší instalovat z kdemod repozitářů-

    [tardo]

    Server = http://nagi-fanboi.net/arch/i686

    Server = http://mir.inlane.org/tardo/i686
    Cross my heart and hope to fly, stick a cupcake in my eye!
    8.9.2007 17:39 VRtulnikk | skóre: 17 | blog: blogisek | Rokycany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: instalace Archu- nefunguje X server
    Pokud uz opravili to QT, tak mozna... docela se to hadalo s ostatnimi balicky z AURu a oficialnich repozitaru
    8.9.2007 17:46 pepik | skóre: 16 | blog: nevim | Chlumec nad Cidlinou
    Rozbalit Rozbalit vše Re: instalace Archu- nefunguje X server
    Jste si nejspíš spletl repo. Váš je pro KDE4.
    [kdemod]
    Server = http://kdemod.ath.cx/repo/current/i686
    
    [kdemod]
    Server = http://kdemod.ath.cx/repo/current/x86_64
    Václav 8.9.2007 18:13 Václav "Darm" Novák | skóre: 26 | blog: Darmovy_kecy | Bechyně / Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: instalace Archu- nefunguje X server
    Chybička se vloudila :) Pardon.
    Cross my heart and hope to fly, stick a cupcake in my eye!

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.