Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
~/.hosts
či lépe /etc/hosts
případně to zkouší dle nastavení postupně (/etc/host.conf). Nevím, jak tomu bývalo u woken, tam se tuším nastavovala nějaká pracovní skupina a v rámci ní se to poznalo, jména se asi posílaly při přihlášení do té skupiny.. pamatuji že mě windows pořád floodovaly nějakými pakety (samba - sdílení a tak) :) V linuxu je ještě nějaký protokol nis
, ale vím jen že existuje. Možná to má k té filosofii Woken troch blíže.
/etc/host.conf
a /etc/resolv.conf
). TZn. buď je musí umět převádět DNS server, který používáte, nebo je musíte mít zapsané v /etc/hosts
.
Samba s tím nijak nesouvisí, tamj naopak počítač oznamuje svoje jméno do sítě, a to jméno může být jiné, než je jméno počítače dle DNS.
/etc/hosts
.
Pokud těch počítačů v síti je málo, vytvořte si vzorový hosts
a ten pak rozkopírujte. Pokud jejich víc, bude nejjednodušší na nějakém linuxovém serevru nebo routeru rozjet DNS cache a lokální DNS. Jako DNS servery pro počítače pak nastavíte vaši DNS cache, která bude dotazy na lokální doménu přesměrovávat na váš lokální DNS server. V diskuzích už se to tu řešilo několikrát – např. DNS cache.
Nu a to teda když hodím hosts záznamy na DNS server to teda pak budu muset stejně při každým novým PC záznam přidávat? (server je také na linuxu.)Ano, ale přidáte ho jednou centrálně. Pokud máte účty pro Sambu v nějaké rozumné databázi (třeba LDAP), můžete DNS napojit i na to.
Tiskni
Sdílej: