Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."
Apache Pinot (GitHub, Wikipedie) dospěl do verze 1.0. Jedná se o realtimeový distribuovaný OLAP datastore navržený tak, aby na OLAP dotazy odpovídal s nízkou latencí.
Byla vydána Java 21 / JDK 21. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 15. Jedná se o LTS verzi. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců.
~/.hosts
či lépe /etc/hosts
případně to zkouší dle nastavení postupně (/etc/host.conf). Nevím, jak tomu bývalo u woken, tam se tuším nastavovala nějaká pracovní skupina a v rámci ní se to poznalo, jména se asi posílaly při přihlášení do té skupiny.. pamatuji že mě windows pořád floodovaly nějakými pakety (samba - sdílení a tak) :) V linuxu je ještě nějaký protokol nis
, ale vím jen že existuje. Možná to má k té filosofii Woken troch blíže.
/etc/host.conf
a /etc/resolv.conf
). TZn. buď je musí umět převádět DNS server, který používáte, nebo je musíte mít zapsané v /etc/hosts
.
Samba s tím nijak nesouvisí, tamj naopak počítač oznamuje svoje jméno do sítě, a to jméno může být jiné, než je jméno počítače dle DNS.
/etc/hosts
.
Pokud těch počítačů v síti je málo, vytvořte si vzorový hosts
a ten pak rozkopírujte. Pokud jejich víc, bude nejjednodušší na nějakém linuxovém serevru nebo routeru rozjet DNS cache a lokální DNS. Jako DNS servery pro počítače pak nastavíte vaši DNS cache, která bude dotazy na lokální doménu přesměrovávat na váš lokální DNS server. V diskuzích už se to tu řešilo několikrát – např. DNS cache.
Nu a to teda když hodím hosts záznamy na DNS server to teda pak budu muset stejně při každým novým PC záznam přidávat? (server je také na linuxu.)Ano, ale přidáte ho jednou centrálně. Pokud máte účty pro Sambu v nějaké rozumné databázi (třeba LDAP), můžete DNS napojit i na to.
Tiskni
Sdílej: