Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
...ale díky tomu že anglicky fakt neumim a nic jako "hardware minimum" jsem neviděl jsem se až k tomu "ch03s04.html.cs" nedostal,Pravděpodobně nemáš v prohlížeči nastavený jako preferovaný jazyk češtinu, jinak by i ta stránka http://www.debian.org/releases/stable/i386 byla v češtině.
každopádně díky za ten link, snažim se si vždycky nejdřív poradit sám, ale sám určitě taky dobře znáte případ, kdy hledáte třeba klíče, které leží uprostřed pokoje na stole, a vy je nevidíte...To se mi nestává, já hledám brýle a mám je na nose.
instalační dvd Debiana 4.0 etc, ktrý byl přílohou LINUX Magazine. Chci ho zkusit nainstalovat virtuálně v Mandrivě 2007.1, otázkou zůstáváOtázkou především zůstává, co z toho chcete mít. Tenhle přístup se hodí možná pro testování nebo preview nějaké nové verze pro účely zběžné recenze. Jiný účel provozování Linuxu ve virtuálním prostředí jiného Linuxu mě moc nenapadá... hlavně protože od Debianu těžko získáte něco extra jiného než můžete provozovat na své Mandrivě
Přesně o to mi šlo, chci nainstalovat ještě jedno distro, ale než se rozhodnu které, chci si to vyskoušet na nečisto virtuálně, virtualbox je pro tyhle účely ideální řešení.Ani bych neřekl, protože doba ani postup instalace se lišit nebudou, neušetříte žádné místo a pokud dáte pozor na zavaděč systému, tak se nebude lišit ani doba a problematičnost "smazání" té, co se vám nebude líbit. S řešením "nanečisto virtuálně" získáte navíc jen případné ztráty výkonu, omezení interoperability nebo periférií (USB) a jiné potenciální problémy, které jsou sice prima k sebevzdělávání v oblasti virtuálních prostředí, ale už ani ne tak co se týče vlastní linuxové distribuce. A samozřejmě ten kůůlovej pocit, že vám v okýnku běží jiný operační systém (což lze částečně řešit aspoň v příkazové řádce přes chroot i v distribucích nainstalovaných vedle sebe). Berte to jen jako názor někoho, kdo do Virtualboxu nainstaloval jen Windows, zato vedle sebe už (z experimentálních důvodů) i třeba 5 kousků rozdílných distribucí (včetně FreeBSD a NetBSD). Je docela dobře možné, že vám někdo jiný poradí jinak a moje předsudky vůči virtuálním prostředí vyvrátí.
Tiskni
Sdílej: