Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Tak jako každý rok, i tento musíme dělat nás na škole konstrukční cvičení. To se zapisuje do tzv. konstrukční tabulky, která vypadá přibližně takto.Doposud jsem to psal v Microsoft Wordu, ale vzhledem k tomu, že se mi už do Windows nechce to vypadá, že tento rok to budu psát v OOo. A řekl jsem si, že když už to budu psát v OOo, tak by nebylo mimo si trochu zefektivnit práci. Tabulku jsem si již vytvořil. Doposud jsem to dělal tak, že jsem si do schránky zkopíroval tuto prázdnou tabulku a psal do ní a v případě že jsem přišel na konec tabulky jsem si tu prázdnou tabulku zkopíroval na další stránku a psal dále. Ovšem tento způsob má následující nevýhody:
•Při dosažení konce je nutno nějakým způsobem dostat tabulku na každou další stránku
•Sem tam je potřeba něco přidat,odstranit nebo upravit a pokud celkový text přesáhne rozměr tabulky, tak se tabulka roztáhne i na další stránky a "rozháže se".Nemluvě o tom pokud nějaký text přidáte musíte to stránku po stránce posouvat(Což dá u dvaceti stránek docela fušku)
•Pokud jsem v MS Office kopíroval už třeba 6. stranu tak se jí ztratilo nastavení okrajů a vnitřních čar.
Jelikož nejsem v Officech příliš zběhlý ptám se tedy zda-li je možno nějakým způsobem automaticky vždy na každé straně automaticky vytvořit tuto tabulku a psát v ní jako v normálních listech?Myslel jsem si, že by to mohlo jít tak, že si nastavím tento obrázek jako pozadí pro každou stránku a v každé si udělám sloupce, ale tudy asi cesta nevede.
Děkuji
Tiskni
Sdílej: