Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Tak jako každý rok, i tento musíme dělat nás na škole konstrukční cvičení. To se zapisuje do tzv. konstrukční tabulky, která vypadá přibližně takto.Doposud jsem to psal v Microsoft Wordu, ale vzhledem k tomu, že se mi už do Windows nechce to vypadá, že tento rok to budu psát v OOo. A řekl jsem si, že když už to budu psát v OOo, tak by nebylo mimo si trochu zefektivnit práci. Tabulku jsem si již vytvořil. Doposud jsem to dělal tak, že jsem si do schránky zkopíroval tuto prázdnou tabulku a psal do ní a v případě že jsem přišel na konec tabulky jsem si tu prázdnou tabulku zkopíroval na další stránku a psal dále. Ovšem tento způsob má následující nevýhody:
•Při dosažení konce je nutno nějakým způsobem dostat tabulku na každou další stránku
•Sem tam je potřeba něco přidat,odstranit nebo upravit a pokud celkový text přesáhne rozměr tabulky, tak se tabulka roztáhne i na další stránky a "rozháže se".Nemluvě o tom pokud nějaký text přidáte musíte to stránku po stránce posouvat(Což dá u dvaceti stránek docela fušku)
•Pokud jsem v MS Office kopíroval už třeba 6. stranu tak se jí ztratilo nastavení okrajů a vnitřních čar.
Jelikož nejsem v Officech příliš zběhlý ptám se tedy zda-li je možno nějakým způsobem automaticky vždy na každé straně automaticky vytvořit tuto tabulku a psát v ní jako v normálních listech?Myslel jsem si, že by to mohlo jít tak, že si nastavím tento obrázek jako pozadí pro každou stránku a v každé si udělám sloupce, ale tudy asi cesta nevede.
Děkuji
Tiskni
Sdílej: