Byla vydána nová verze 10.0 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze nové balíčky ownCloud Infinite Scale a Uptime-Kuma.
Byla vydána nová verze 3.0.8 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Microsoft poskytl FBI uživatelské šifrovací klíče svého nástroje BitLocker, nutné pro odemčení dat uložených na discích třech počítačů zabavených v rámci federálního vyšetřování. Tento krok je prvním známým případem, kdy Microsoft poskytl klíče BitLockeru orgánům činným v trestním řízení. BitLocker je nástroj pro šifrování celého disku, který je ve Windows defaultně zapnutý. Tato technologie by správně měla bránit komukoli kromě
… více »Spotify prostřednictvím svého FOSS fondu rozdělilo 70 000 eur mezi tři open source projekty: FFmpeg obdržel 30 000 eur, Mock Service Worker (MSW) obdržel 15 000 eur a Xiph.Org Foundation obdržela 25 000 eur.
Nazdar! je open source počítačová hra běžící také na Linuxu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Autorem je Michal Škoula.
Po více než třech letech od vydání verze 1.4.0 byla vydána nová verze 1.5.0 správce balíčků GNU Guix a na něm postavené stejnojmenné distribuci GNU Guix. S init systémem a správcem služeb GNU Shepherd. S experimentální podporou jádra GNU Hurd. Na vývoji se podílelo 744 vývojářů. Přibylo 12 525 nových balíčků. Jejich aktuální počet je 30 011. Aktualizována byla také dokumentace.
Na adrese gravit.huan.cz se objevila prezentace minimalistického redakčního systému GravIT. CMS je napsaný ve FastAPI a charakterizuje se především rychlým načítáním a jednoduchým ukládáním obsahu do textových souborů se syntaxí Markdown a YAML místo klasické databáze. GravIT cílí na uživatele, kteří preferují CMS s nízkými nároky, snadným verzováním (např. přes Git) a možností jednoduchého rozšiřování pomocí modulů. Redakční
… více »Tým Qwen (Alibaba Cloud) uvolnil jako open-source své modely Qwen3‑TTS pro převádění textu na řeč. Sada obsahuje modely VoiceDesign (tvorba hlasu dle popisu), CustomVoice (stylizace) a Base (klonování hlasu). Modely podporují syntézu deseti různých jazyků (čeština a slovenština chybí). Stránka projektu na GitHubu, natrénované modely jsou dostupné na Hugging Face. Distribuováno pod licencí Apache‑2.0.
Svobodný citační manažer Zotero (Wikipedie, GitHub) byl vydán v nové major verzi 8. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
/etc/init.d/gdm stop CC=gcc-4.1 sh NVIDIA....Problém je, že stále nemám 'kernel-source' i když jsem ho instaloval. Jádro: 2.6.21-2-k7
milan@RedQueen:/usr/src$ ls gcc-4.1 linux-headers-2.6.21-2 linux-source-2.6.21 gcc-4.2 linux-headers-2.6.21-2-k7 linux-source-2.6.21.tar.bz2 kernel-patches linux-kbuild-2.6.21 linux-support-2.6.21-2Měl by to být tedy linux-source-2.6.21 nebo linux-source-2.6.21-2-k7,který v repozitářích není? Nejsem žádnej specialista, ale myslím, že zdrojové kódy jádra jsou stejné vždy pro danou verzi a je jednou pro jakou architekturu je jádro zkompilováno. Nebo se pletu? Jestli jo, tak kde najdu správnou verzi linux-source? Případně sem hodím ještě log. Díky.
/usr/src ti chybi link na zdrojaky aktualne pouzivanyho jadra!
Balík nvidia-kernel-source nemá kandidáta pro instalaci
Ignoruji tento balík. Možná musíte přidat něco do svého sources.list, např. archivy contrib a non-free.Sources mám si myslí v pořádku.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian/ lenny main non-free contrib deb-src http://ftp.cz.debian.org/debian/ lenny main non-free contrib deb http://security.debian.org/ lenny/updates main contrib non-free deb-src http://security.debian.org/ lenny/updates main contrib non-free ##TOR deb http://mirror.noreply.org/pub/tor/ lenny main deb-src http://mirror.noreply.org/pub/tor/ lenny main ##MULTIMEDIA deb http://www.debian-multimedia.org/ lenny main ##OPERA deb http://deb.opera.com/opera/ lenny non-free ##SKYPE deb http://download.skype.com/linux/repos/debian/ stable non-freeV repozitářích testing chybí i nvidia-glx.
unstable, protože z různých důvodů balík nvidia-kernel-source v testing chybí.
Já jsem to vyřešil takto:
Do /etc/apt/sources jsem přidal
deb http://ftp.cz.debian.org/debian/ unstable main contrib non-freeDo
/etc/apt/preferences
Package: * Pin: release a=unstable Pin-Priority: 100 Package: nvidia-kernel-common Pin: release a=unstable Pin-Priority: 990
ERROR: The kernel headers file '/lib/mudules/2.6.21-2-k7/build/include/linux/version.h' does not exist. The most likely reason for this that the kernel source files in '/lib/modules/2.6.21-2-k7/build' have not been configured.
Tiskni
Sdílej: