Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
multicol
je k dispozici standardně, řekl bych, netřeba se ho bát.
Pokud jsem něco nepostřehl, tak se omlouvám, ale už je dost pozdě ;)
multicol
jsem zkoušel, ale nepřišel jsem na to, jak přeskočit do druhého sloupce. Snad o tom budou psát ve Vámi odkazované stránce, uráčí-li se načíst – nějak se jí moc nechce ale nepřišel jsem na to, jak přeskočit do druhého sloupce.Dvousloupcová sazba je jako normální jednosloupcová, akorát se použijou užší sloupce, ne? Přeskakování mezi sloupci je jako bys přeskakoval mezi dvěma po sobě jdoucíma stránkama. Takže pokud chceš přeskakovat z jednoho sloupce do druhého, tak bych to zkusil spíš přes prostředí
tabular
.
\usepackage{multicols} ... \begin{multicols}{2} Dvojsloupcový text... \end{multicols} A zase jednosloupcový text![]()
longtable
, protože se dá víc konfigurovat (zarovnání obsahu, rozměry sloupců, ...), než "obyčejná" tabulka longtable
si musíte use
nout (fuj, to je výraz):
\usepackage{longtable} \usepackage{supertabular}
....
% --- example ----
% This is an environment to set LaTeX examples.
% On the left side the source text and on the
% right side the typeset text.
....
\begin{minipage}[b]{sirka_boxu}
   \parbox[t]{sirka_boxu}{obr_nebo_text} \hfill \parbox[t]{sirka_boxu}{obr_nebo_text}
\end{minipage}
Vice naleznete v knize H. Kopky, P. W. Daly : LaTeX - Kompletni pruvodce.
Preji pekny den Ondrej
picins
vypadá luxusně! Díky moc picture
musím znovu specifikovat \setlength{\unitlength}{0.5cm}
a proč nestačí, když toto uvedu v preambuli nebo na začátku dokumentu \setlength{\unitlength}{0.5cm}
spolecne s prostredim picture uzavren v jinem prostredi, pak je platny pouze do konce tohoto prostredi. A to ve Vasem pripade je. Tolik k tomu proc musite pokazde psat to same v povinnem parametru u prikazu parpic. \newdimen\unitlength \unitlength=5pt
Kdyby to delalo problemy tak jeste muzete zkusit zmenit tu hodnotu v souboru latex.ltx. (Ja jsem to primo z toho souboru prevzal, takze to dohledate snadno) .
\newdimen\unitlength \unitlength=0.5cm
(nepletu se, když se domnívám, že jsem měl změnit Vašich 5pt na mnou požadovaných 0.5cm? Každopádně, zkoušel jsem pro jistotu obojí) také platí jen po první parpic
, u druhého se už dočkám jen těchto varování:
./matematika.tex:90: \oval, \circle, or \line size unavailable on input line 90. ./matematika.tex:90: \oval, \circle, or \line size unavailable on input line 90. ./matematika.tex:90: \oval, \circle, or \line size unavailable on input line 90.A graf je smrsknut na miniaturní velikost
\documentclass{article} \unitlength=1cm \begin{document} \begin{picture}(10,10)(0,0) \put(0,0){\line(1,1){4}} \end{picture} \end{document}co u vas? A zkuste zkonstruovat co nejmensi soubor ktery se chova takto divne a poslete ho sem.
parpic
ů), je zle. Ukázka (ve které, doufám, nic nechybí) zde.
%\usepackage{picins} \let\parpic\relax \def\picskip{}tak to jede. Kouknul bych se po jiném podobném balíku (warpfig, floatfig) nebo bych psal toto
\documentclass[fleqn,oneside]{article} \usepackage{a4wide} \usepackage{czech} \usepackage{graphpap} \usepackage[utf8x]{inputenc} \usepackage{ucs} \unitlength=0.5cm \begin{document} \def\blabla#1#2{ \noindent\mbox{\begin{minipage}{3cm} #1 \end{minipage} \begin{minipage}{3cm} #2 \end{minipage}}} \blabla{ \graphpaper[1](0,0)(6,6) \begin{picture}(6,6) \thicklines \put(1,0){\vector(1,1){2}} \put(3.25,2.25){$\vec{a}$} \put(1,1){\vector(1,2){2}} \put(3.25,5.25){$\vec{b}$} \put(0,4){\vector(4,-1){4}} \put(4.25,2.75){$\vec{c}$} \end{picture}} {\begin{eqnarray*} \vec{a} & = & (2, 2) \\ \vec{b} & = & (2, 4) \\ \vec{c} & = & (4, -1) \end{eqnarray*} } \medskip \blabla{ \graphpaper[1](0,0)(6,6) \begin{picture}(6,6) \thicklines \put(0,0){\vector(3,1){3}} \put(3.25,0.25){$\vec{a}$} \put(3,1){\vector(1,2){2}} \put(5.25,5.25){$\vec{b}$} \put(0,0){\vector(1,1){5}} \put(0.25,2.25){$\vec{a} + \vec{b}$} \end{picture} }{ \begin{eqnarray*} \vec{a} & = & (3, 1) \\ \vec{b} & = & (2, 4) \\ \vec{a} + \vec{b} & = & (5, 5) \end{eqnarray*}} \end{document}Chcete-li mít v argumentu makra blabla i konec odstavce, nezapomente na prefix long, tj pište
\log\def\blabla ....
Tiskni
Sdílej: