Firefox slaví 20 let (YouTube). Verze 1.0 byla vydána 9. listopadu 2004.
Z proprietárního světa: Přijdete ráno do práce a zjistíte, že všechny Windows Servery byly neplánovaně automaticky upgradovány z verze 2022 na verzi 2025.
Byl vydán Debian 12.8, tj. osmá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Standard Matter (Wikipedie, GitHub), původně Project Connected Home over IP (CHIP), pro propojení IoT a domácí automatizaci byl vydán ve verzi 1.4.
Fedora Linux je aktuálně k dispozici v 5 edicích: Workstation, Server, IoT, Cloud a CoreOS. Pro desktopové nasazení je určena edice Workstation, což je prostředí GNOME. Vývojářům a uživatelům KDE Plasma se dlouhodobě nelíbí, že jejich prostředí je schováno mezi spiny, tj. alternativními desktopy. Prosadili si, že s následující verzí Fedora Linuxu KDE Plasma povýší ze spinu na edici a bude tak na úrovni Workstation.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch OTA-6 Focal, tj. šesté stabilní vydání založené na Ubuntu 20.04 Focal Fossa.
Byla vydána nová verze 8.0 (𝕏) frameworku pro vývoj webových aplikací Ruby on Rails (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu, v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Byla vydána verze R14.1.3 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.
Dnes v 17:00 má na YouTube online premiéru krátký film Project Gold od Blender Studia představující možnosti rozšíření Blenderu pro "malířský vzhled".
Byl představen oficiální Raspberry Pi USB 3 Hub. Cena je 12 dolarů.
System jsem mel rozdeleny na /home a zbytek. Filesystem, na kterem byl ten zbytek se zhroutil. Nicmene muzu ho primountovat na jinem pc pote, co jsem ho projel programkem fsck.ext3
Vzhledem k tomu, ze jsem neprisel o podstatna data, pojal jsem myslenku jednoduse system preinstalovat. Tj. zformatovat zlobivou partisnu a nahodit stejne baliky jako jsem mel doted. A nyni k memu dotazu... jak z primnountovaneho disku zjistim, jake balicky na nem byly nainstalovany?
Na bezicim systemu znam prikaz dpkg --get-selections
, ale jak na to v primountovanem disku? Lze to nejak vycucat treba z /var nebo tak?
Jedna se o debian testing amd64.
jo, ten existuje a je OK. Krom toho je tu jeste /var/lib/dpkg/status
.
Zbyva tedy vyresit otazku, jak z toho dostat neco, cim nakrmim dpkg. Nebo jednoducha otazka... co s tim souborem mam delat? >:]
chroot
? Pokud ten souborový systém máš řekněme v adresáři /mnt/crash
, zkusil bych chroot /mnt/crash dpkg --get-selections
.
bohuzel mam k dispozici pouze 32bitovy system (kam to mountuju) a na disku je 64bitovy system. Takze chroot
se nezdari s tim, ze cannot run command '/bin/bash': Exec format error
dctrl-tools
a v něm program grep-status
, který umí hledat v souboru /var/lib/dpkg/status
. Pak by šlo něčím jako grep-status -s Package,Status '.' /mnt/crash/var/lib/dpkg/status
a několika regulárními výrazy napodobit výstup dpkg --get-selections
.
tak tohle nefunguje. Kdyz chci pustit chroot
, tak nasledne chce pustit /bin/sh a ten neprojde, prave proto, ze /bin/sh je link na /bin/bash a bash potrebuje nejake shared libraries, ktere jsou na tom disku zrejme koruptene.
hmm, nakonec jsem to vyresil tak, ze jsem proste nainstaloval system znova a baliky, ktere mi chybi jednoduse prubezne doinstalovavam. Nicmene zalohu byvaleho /var mam, takze si s tim ve volnych chvilich muzu hrat... >:]
Tiskni Sdílej: