Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."
Apache Pinot (GitHub, Wikipedie) dospěl do verze 1.0. Jedná se o realtimeový distribuovaný OLAP datastore navržený tak, aby na OLAP dotazy odpovídal s nízkou latencí.
Byla vydána Java 21 / JDK 21. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 15. Jedná se o LTS verzi. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 39, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 17. října. Nový Fedora Linux přinese GNOME 45, LibreOffice 7.6, GCC 13.2, …
System jsem mel rozdeleny na /home a zbytek. Filesystem, na kterem byl ten zbytek se zhroutil. Nicmene muzu ho primountovat na jinem pc pote, co jsem ho projel programkem fsck.ext3
Vzhledem k tomu, ze jsem neprisel o podstatna data, pojal jsem myslenku jednoduse system preinstalovat. Tj. zformatovat zlobivou partisnu a nahodit stejne baliky jako jsem mel doted. A nyni k memu dotazu... jak z primnountovaneho disku zjistim, jake balicky na nem byly nainstalovany?
Na bezicim systemu znam prikaz dpkg --get-selections
, ale jak na to v primountovanem disku? Lze to nejak vycucat treba z /var nebo tak?
Jedna se o debian testing amd64.
jo, ten existuje a je OK. Krom toho je tu jeste /var/lib/dpkg/status
.
Zbyva tedy vyresit otazku, jak z toho dostat neco, cim nakrmim dpkg. Nebo jednoducha otazka... co s tim souborem mam delat? >:]
chroot
? Pokud ten souborový systém máš řekněme v adresáři /mnt/crash
, zkusil bych chroot /mnt/crash dpkg --get-selections
.
bohuzel mam k dispozici pouze 32bitovy system (kam to mountuju) a na disku je 64bitovy system. Takze chroot
se nezdari s tim, ze cannot run command '/bin/bash': Exec format error
dctrl-tools
a v něm program grep-status
, který umí hledat v souboru /var/lib/dpkg/status
. Pak by šlo něčím jako grep-status -s Package,Status '.' /mnt/crash/var/lib/dpkg/status
a několika regulárními výrazy napodobit výstup dpkg --get-selections
.
tak tohle nefunguje. Kdyz chci pustit chroot
, tak nasledne chce pustit /bin/sh a ten neprojde, prave proto, ze /bin/sh je link na /bin/bash a bash potrebuje nejake shared libraries, ktere jsou na tom disku zrejme koruptene.
hmm, nakonec jsem to vyresil tak, ze jsem proste nainstaloval system znova a baliky, ktere mi chybi jednoduse prubezne doinstalovavam. Nicmene zalohu byvaleho /var mam, takze si s tim ve volnych chvilich muzu hrat... >:]
Tiskni
Sdílej: