Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
System jsem mel rozdeleny na /home a zbytek. Filesystem, na kterem byl ten zbytek se zhroutil. Nicmene muzu ho primountovat na jinem pc pote, co jsem ho projel programkem fsck.ext3
Vzhledem k tomu, ze jsem neprisel o podstatna data, pojal jsem myslenku jednoduse system preinstalovat. Tj. zformatovat zlobivou partisnu a nahodit stejne baliky jako jsem mel doted. A nyni k memu dotazu... jak z primnountovaneho disku zjistim, jake balicky na nem byly nainstalovany?
Na bezicim systemu znam prikaz dpkg --get-selections
, ale jak na to v primountovanem disku? Lze to nejak vycucat treba z /var nebo tak?
Jedna se o debian testing amd64.
jo, ten existuje a je OK. Krom toho je tu jeste /var/lib/dpkg/status
.
Zbyva tedy vyresit otazku, jak z toho dostat neco, cim nakrmim dpkg. Nebo jednoducha otazka... co s tim souborem mam delat? >:]
chroot
? Pokud ten souborový systém máš řekněme v adresáři /mnt/crash
, zkusil bych chroot /mnt/crash dpkg --get-selections
.
bohuzel mam k dispozici pouze 32bitovy system (kam to mountuju) a na disku je 64bitovy system. Takze chroot
se nezdari s tim, ze cannot run command '/bin/bash': Exec format error
dctrl-tools
a v něm program grep-status
, který umí hledat v souboru /var/lib/dpkg/status
. Pak by šlo něčím jako grep-status -s Package,Status '.' /mnt/crash/var/lib/dpkg/status
a několika regulárními výrazy napodobit výstup dpkg --get-selections
.
tak tohle nefunguje. Kdyz chci pustit chroot
, tak nasledne chce pustit /bin/sh a ten neprojde, prave proto, ze /bin/sh je link na /bin/bash a bash potrebuje nejake shared libraries, ktere jsou na tom disku zrejme koruptene.
hmm, nakonec jsem to vyresil tak, ze jsem proste nainstaloval system znova a baliky, ktere mi chybi jednoduse prubezne doinstalovavam. Nicmene zalohu byvaleho /var mam, takze si s tim ve volnych chvilich muzu hrat... >:]
Tiskni
Sdílej: