Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Nejlepsi bude asi hodit si kostkou.Takze volba padla na JFS. Uvidim ako to bude slapat, ale urcite lepsie ako s ext3
Uvidim ako to bude slapat, ale urcite lepsie ako s ext3Čo znamená "lepšie", teda okrem subjektívneho pocitu založeného na informáciách "v jednom blogu písali" (predtým sa tomu hovorilo "jedna pani povedala")? Môžeš to nejako upresniť, najlepšie vyjadriť číslami (samozrejme s poresným popisom podmienok, za akých boli získané).
Čo znamená "lepšie", teda okrem subjektívneho pocitu založeného na informáciách "v jednom blogu písali" (predtým sa tomu hovorilo "jedna pani povedala")? Môžeš to nejako upresniť, najlepšie vyjadriť číslami (samozrejme s poresným popisom podmienok, za akých boli získané).Cislami nemusim, ano je to subjektivny pocit nezakladajuci sa IBA na nejakych informaciach ziskanych z druhej ruky. Ext3 mi obvykle vyhlasi po vypadku prudu/nekorektnom restarte (bez sync) ze citujem: "Mounting read only" a caka na root heslo alebo CTRL+D pre restart. Dalej ma otravuju neustale kontroly struktury (Xkrat nebolo kontrolovane - Check forced... nekorektne vypnutie "Check forced") bezne (na vacsich particiach) tvrajuce aj 5 - 10 minut (JFS alebo XFS ci dokonca ReiserFS to spravia pre porovnanie za polovicny ci stvrtinovy cas). Bez noatime a tuningu (znizujuceho kvalitu FS) je ext3 pomaly, testy si mozes vygooglit, je ich dost podporujucich toto tvrdenie. Dalej ext3 zatazuje CPU pri praci s diskom viac ako iny FS (opat ti napovie google o com vravim). P.S. Nechapem preco vacsina distier pouziva Ext3 ako default (nepoviem na server, ale na desktop???)???
... ano je to subjektivny pocit nezakladajuci sa IBA na nejakych informaciach ziskanych z druhej ruky.A: "Že vraj si mal problémy s pomočovaním." B: "Áno. Bol som s tým u psychiatra." A: "A čo, pomohlo to?" B: "No, pomočujem sa stále, ale teraz mi to už nevadí. Teraz som na to hrdý."
P.S. Nechapem preco vacsina distier pouziva Ext3 ako default (nepoviem na server, ale na desktop???)???No, asi dobre zvažovali, aký súborový systém urobia defaultným. Verím, že svoje rozhoduntie vedia dostatočne dobre zdôvodniť.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Jake pouzivas distro.hadej
ve vestine distro kernelunepouzivam distro kernel
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
JFS pri diskove aktivite mene vytezuje procesor, coz by na notebooku mohlo byt zadouci. Debiani grub by mel umet bootovat z obojiho.Debian (4.0r1) pri pokuse o instalaciu zavadzaca na XFS partisnu sam da automaticky LILO (google it). Pri JFS je to OK.
# tune2fs -O dir_index /dev/sda1 # tune2fs -o journal_data_writeback /dev/sda1a diskové operace jsou od té doby znatelně rychlejší.
Osobne by som bol ešte radikálnejší: na notebook, kde nehrozí výpadok napájania, by som dal ext2.jfs vs ext2 - privitam argumenty.
Tiskni
Sdílej: