Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
napríklad taký windows ten zisťuje okolité počítače alebo aj iné veci.Ano, já mam tučňáka ve windowsí sítí a to je samé UDP(port 138) :o)
netstat
u parametr -p
, vypíše vám to i proces, který danou komunikaci má nasvědomí.
Pokud dáváte se do diskuze nějaký výpis, použijte prosím tag <pre>
, aby se to dalo číst. A klávesa "Y" také není na klávesnici zbytečně, třeba pro takovou předponu vy-/vý- (výpis, nevyčetl) se může hodit. "Z" také není k zahození (zkoušel, z toho), a čárky, tečky a velká písmena by srozumitelnosti taky přespěly.
lo
, tak se nikam nic nepřenáší po síti (teny se nic nestahuje). Myslím že tedy nemá smysl cokoliv řešit natož pak takovými brutálními metodami.
Jistě, možná by stálo za zjištění o co se jedná, ale takový úkol zřejmě vyžaduje někoho s obsáhlejšími znalostmi (jak o linuxu, tak o sítích).
netstat -np
a tcpdump -ni eth1
). Bez nějakých výstupů z alespoň některých z těchle nástrojů vám tady někdo bez křišťálové koule těžko poradí.
Co je UDP virus nevím, ale silně pochybuju, že by se (zvlášť dneska) do UDP paketu dokázal nacpat nějaký škodlivý kód.
netstat -tuna
a netstat -tn
a výstup vlož do PRE tagu. Jinak něco ti tam přibývá, jelikož takové množství na lo
mám tak po měsíci a více co ty za pár hodin. iptraf
ti také dost napoví.
Tiskni
Sdílej: