Google v pátek spustil v Česku Vyhledávání Live. Tato novinka umožňuje lidem vést plynulou konverzaci s vyhledávačem v češtině. A to prostřednictvím hlasu, nebo prostřednictvím toho, na co ukážou svým fotoaparátem či kamerou v mobilu. Rozšíření této multimodální funkce je možné díky nasazení Gemini 3.1 Flash Live, nového hlasového a audio modelu, který je od základu vícejazyčný, takže umožňuje lidem po celém světě mluvit na vyhledávač přirozeně a v jazyce, který je jim nejbližší.
Jsongrep je open-source nástroj, který efektivně prohledává JSON dokumenty (editovat je neumí). Kompiluje regulérní jazyk dotazu do podoby deterministického konečného automatu (DFA), díky čemuž prochází strom JSON dokumentu pouze jednou a je v tom tedy rychlejší než jiné nástroje jako jsou například jq, JMESPath nebo jql. Jsongrep je napsaný v programovacím jazyce Rust, zdrojový kód je dostupný na GitHubu.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup na konferenci je zcela zdarma, bez nutnosti registrace. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Mozilla a společnost Mila oznámily strategické partnerství za účelem rozvoje open source a suverénní AI. Cílem je ukázat, že open source AI může konkurovat uzavřeným systémům. Obě organizace chtějí posílit technologickou suverenitu a snížit závislost na hrstce velkých technologických firem.
Adam Rice předvedl, že pomocí DNS lze distribuovat a spustit kompletní hru DOOM. Rozdělil WAD soubory a binárky do téměř 2000 DNS záznamů v Cloudflare zóně (jeden TXT záznam v DNS může nést okolo 2000 znaků textu). Ty pak stáhl PowerShellem, dekomprimoval a spustil přímo v paměti počítače bez nutnosti zápisu na disk, což prakticky dokazuje, že DNS může sloužit jako distribuované úložiště dat a možný kanál pro načítání kódu. Repozitář projektu je na GitHubu.
Dnes a zítra probíhají Arduino Days 2026. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze od 17:00 na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. Dnes v Poličce v městské knihovně a zítra v Praze na Matfyzu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 26.04 LTS s kódovým názvem Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 26.04 LTS mělo vyjít 23. dubna 2026.
Byla vydána aktualizována Příručka pro začínající wikipedisty a wikipedistky (pdf).
Ubuntu plánuje v budoucích verzích nahradit tradiční nástroje pro synchronizaci času (chrony, linuxptp a gpsd) novým, v Rustu napsaným ntpd-rs, který nabídne vyšší bezpečnost a stabilitu.
Byla vydána nová verze 7.6 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Správce hesel KeePassXC byl nahrazen správcem hesel GNOME Secrets. Bitcoinová peněženka Electrum byla povýšena na verzi 4.7.0. Tor Browser byl povýšen na verzi 15.0.8. Další novinky v příslušném seznamu.
Na panelu mi svítí vikřičník, že mám aktualizovat "Shared-mime-info", jenže jak dám "aktualizovat" tak se mi přehraje emerald-0.2.0-1 kterej potřebuju pro Beryl, souborama:
- emerald-0.5.2-2mdv2008.0.i586 - emerald-themes-0.5.2-1mdv2008.0.noarch - libemerald0-0.5.2-2mdv2008.0.i586a Beryl jde do kopru...jakmile tam nahraju spátky to 0.2.0-1, zase se mi rosvítí to samý a tak to jde dokolečka. Pokud "odzaškrtnu" ten soubor v aktualizaci, jako že aktualizovat nechci, stejně to po mně za chvíli zase chce aktualizovat. Chci se zeptat, jestli ten "Shared-mime-info" jde nějak vyeliminovat, protože teď nevim kdy to po mně chce aktualizaci, když mi tam furt svítí ten vykřičník kvůli tomu "Shared-mime-info"
díky. MDV2008
/etc/urpmi/skip.list
# Here you can specify the packages that won't be upgraded automatically # for example, to exclude all apache packages :shared-mime-info # /^apache/nebo takhle?
# Here you can specify the packages that won't be upgraded automatically # for example, to exclude all apache packages : - compiz-0.5.2-9mdv2008.0.i586 - compiz-fusion-plugins-main-0.5.2-4mdv2008.0.i586 - emerald-0.5.2-2mdv2008.0.i586 - emerald-themes-0.5.2-1mdv2008.0.noarch - libemerald0-0.5.2-2mdv2008.0.i586 - shared-mime-info-0.22-4mdv2008.0.i586 # /^apache/a musej bejt před těma názvama ty čárky, nebo to má bejt všechno úplně jinak?
man urpmi.files
[Jinak radky zacinajici znakem "#" jsou komentare, a ty balicky tam maji byt jako regexpy, tj.
/compiz/ /compiz-fusion-plugins-main/ /emerald/ /emerald-themes/ /libemerald0/ /shared-mime-info/...aspon doufam
]
...ještě jednou díky
Tiskni
Sdílej: