Byla vydána beta verze Linux Mintu 21.3 s kódovým jménem Virginia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze Cinnamon 6.0 s experimentální podporu Waylandu. Linux Mint 21.3 bude podporován až do roku 2027.
Pavel Bašta se v příspěvku Internetové kšefty podíval na podvody při nákupech a prodejích zboží přes různé bazarové služby. Podělil se o rozhovor, který vedl s jedním podvodníkem. V závěru upozorňuje na databází podvodníků Podvod na bazaru.
Michal Strehovský na svých stránkách píše jak v C# vytvořit "bootovací hru" pro Raspberry Pi, tj. hru, která nepotřebuje operační systém (bare-metal). Zdrojové kódy jsou na GitHubu.
Greg Kroah-Hartman vydal Linux 6.6.6 (LKML) aneb Linux s číslem šelmy. Řeší regresi ve Wi-Fi.
Debian 12.3 byl kvůli chybě v jádře 6.1.64-1 nakonec přeskočen. Vydán byl rovnou Debian 12.4.
Počítačové hře Doom je dnes 30 let. Vydána byla 10. prosince 1993. Zahrát si ji lze také na Internet Archive.
V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Ahoj, příště až budeš hledat nějaký specifický program, tak se zkus nejdříve podívat na tomto serveru do nabídky software. Jinak spoustu programů pod linux najdeš rovněž na www.linuxsoft.cz. Než ty programy začneš stahovat odněkud z internetu, tak se nejdříve podívej, jestli nemáš v repozitáři již příslušný balíček - ušetří ti to spoustu práce a problémů.
Konkrétně programy na vypalovaní najdeš zde: AbcLinux:/Software/Soubory/Vypalování. Já osobně používám K3b, který mi připadá uživatelsky velmi přívětivý a umí prakticky vše.
Jinak ještě doplním, že vetšina vypalovacích programů jako třeba to K3b je pouze nástavba nad konzolovými aplikacemi, které provádí skutečný zápis na CD/DVD. V počítači bys měl mít alespoň tyto balíčky: dvd+rw-tools, wodim, genisoimage, cdrdao, cdrecord... Viz například zde pro K3b.
Tiskni
Sdílej: