Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
A co chceš vědět? Nenapsal jsi co jsi zkusil... To čekáš že ti sem okopírujeme help z VMwaru? Jak nastavit síť na linuxu tu bylo v článcích aspoň stokrát a internetu je toho i česky taky dost..
Omlouvám se, ale až napíšeš co jsi zkusil, můžeme ti říct co jsi dělal špatně nebo tě doplnit.. Takhle jsme ti řekli odkud začít..
Dobře, předpokládám, že jsi pomocí vmware-config.pl
nejdříve tu síť nastavil. Jaké má adresy? Co jsi nastavil na jednotlivých virt. strojích?
pricemz u jednoho z nich se ip nastavila jako 169.254.7.28 a u 2. virt. stroje ip je 192.168.106.129, masky jsou stejne 255.255.255.0Je mi líto, ale pokud tady ten problém nevidíš, tak ta první odpověď byla naprosto na místě
Ten vmware-config se spouští během instalace vmwaru a ptá se tě na konfiguraci interních sítí atd, najdi ho a zkus projít znovu, vyber, že chceš v host-only network používat DHCP a na obou virt. strojích nastav automatické přiřazení IP adresy. Když budeš mít štěstí tak je to vše co potřebuješ.
PS: Já tomu nevěřím - zdá se že o sítích vážně nevíš nic (to není urážka), musíš nejřív pochopit jak to funguje a návodů pro začátečníky je na webu vážně dost..
u jednoho z nich se ip nastavila jako 169.254.7.28
Takové adresy přiděluje Zeroconf nebo jak se to "DHCP bez DHCP" jmenuje. Zkontrolujte konfiguraci sítě na tomto stroji.
Já jenom trochu: VMware host only network
Tiskni
Sdílej: