Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Ahoj. Rad bych si overil postup, nez neco zacnu delat. Debian distro.
Aktualni nastaveni me site je takove, ze mam
- Linux router/firewall - 3 sitovky - eth0(ppp0), eth1(VLAN1), eth2(VLAN2)
- 24port switch, 2 VLAN
S vymenou hardwaru bych potreboval jet jen na dvou sitovkach a to tak
- Linux router/firewall - 2 sitovky - eth0(ppp0), eth1(nastaveni trunku ze switche s dvouma nebo vice VLANS)
- 24port switch, VLANy + Trunk do routeru/firewallu
Duvodem je to, ze nechci davat prachy za kartu s dual nebo quad portama.
1.) Jak jsem procital net, tak toto by melo byt mozne. Jestli se teda nemylim?
2.) Pouziji "vlan" balicek a pak nastavim vse pomoci vconfig
3.) Budu muset compilovat jadro?
4.) Bude vse z bespecnosti v poradku? Jedna VLAN je interni a druha VLAN je DMZ s vnejsimi adresami.
vconfig
nepotřebujete, ten potřebujete jen v případě, že byste si VLANy dělal sám bez pomoci switche.
Super. Budu tedy muset pouzit vconfig nebo staci nastavit jen virtualni rozhrani na sitovce? Myslim, ze asi budu muset pouzit vconfig. Jak jinak by to poznalo ty tagovane packety?
V tom prispevku nahore se pise, ze vconfig pouzit nemusim, ale spise souhlasim s vami, ze vconfig pouzit musim. Ten vlan package tam vlastne hodi IEEE 802.1Q a pak tagovane packety jsou rozpoznany, jestli se nemylim?
Budu tedy muset pouzit vconfig nebo staci nastavit jen virtualni rozhrani na sitovce?
Příkaz vconfig
slouží právě k vytvoření toho virtuálního rozhraní. Při normálním přidání více adres jednomu rozhraní žádná virtuální rozhraní nevznikají.
Ten vlan package tam vlastne hodi IEEE 802.1Q a pak tagovane packety jsou rozpoznany
Příkazem vconfig
vytvoří virtuální rozhraní pojmenované např. eth0.0005
, které funguje tak, že odcházející přes něj odejdou přes eth0
, ale nastaví se jim VLAN tag 5, a pakety, které přijdou na eth0
s tagem 5 se budou tvářit, jako by přišly na eth0.0005
.
Takže záleží na tom, jak přesně funguje ten switch. Výhoda modulu 8021q
je v tom, že vám umožňuje realizovat VLANy i bez podpory ze strany switche. Pokud si ale switch realizuje VLANy sám bez podpory koncových zařízení, mělo by to fungovat i bez vaší spolupráce.
Tak jsem zpatky s vysledkem.
Velice strucne receno VLANy jsem nastavil na switchi (Netgear GS724T) spolu s trunk portem, ktery taguje pakety.
Pak bylo take treba nastavit VLANy na router/firewall na jednom interface. V debianu asi takto:
# The primary network interface auto eth0 vlan2 vlan3 vlan4 # VLAN 1 - native management VLAN iface eth0 inet static address 192.168.31.254 netmask 255.255.255.0 vlan_raw_device eth0 # VLAN 2 - ADSL Modem VLAN iface vlan2 inet static address 192.168.1.5 netmask 255.255.255.0 vlan_raw_device eth0 # VLAN 3 - DMZ VLAN iface vlan3 inet static address 172.31.2.0 netmask 255.255.255.0 vlan_raw_device eth0 # VLAN 4 - IntNet VLAN iface vlan4 inet static address 192.168.30.254 netmask 255.255.255.0 vlan_raw_device eth0
No a vse jede v pohode na jednom kabelu .
Tady je odkaz kde jsem cerpal info. Je tam vse podrobne rozebrane s prikladem na Debian.
Tiskni
Sdílej: