Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Ahoj. Rad bych si overil postup, nez neco zacnu delat. Debian distro.
Aktualni nastaveni me site je takove, ze mam
- Linux router/firewall - 3 sitovky - eth0(ppp0), eth1(VLAN1), eth2(VLAN2)
- 24port switch, 2 VLAN
S vymenou hardwaru bych potreboval jet jen na dvou sitovkach a to tak
- Linux router/firewall - 2 sitovky - eth0(ppp0), eth1(nastaveni trunku ze switche s dvouma nebo vice VLANS)
- 24port switch, VLANy + Trunk do routeru/firewallu
Duvodem je to, ze nechci davat prachy za kartu s dual nebo quad portama.
1.) Jak jsem procital net, tak toto by melo byt mozne. Jestli se teda nemylim?
2.) Pouziji "vlan" balicek a pak nastavim vse pomoci vconfig
3.) Budu muset compilovat jadro?
4.) Bude vse z bespecnosti v poradku? Jedna VLAN je interni a druha VLAN je DMZ s vnejsimi adresami.
vconfig
nepotřebujete, ten potřebujete jen v případě, že byste si VLANy dělal sám bez pomoci switche.
Super. Budu tedy muset pouzit vconfig nebo staci nastavit jen virtualni rozhrani na sitovce? Myslim, ze asi budu muset pouzit vconfig. Jak jinak by to poznalo ty tagovane packety?
V tom prispevku nahore se pise, ze vconfig pouzit nemusim, ale spise souhlasim s vami, ze vconfig pouzit musim. Ten vlan package tam vlastne hodi IEEE 802.1Q a pak tagovane packety jsou rozpoznany, jestli se nemylim?
Budu tedy muset pouzit vconfig nebo staci nastavit jen virtualni rozhrani na sitovce?
Příkaz vconfig
slouží právě k vytvoření toho virtuálního rozhraní. Při normálním přidání více adres jednomu rozhraní žádná virtuální rozhraní nevznikají.
Ten vlan package tam vlastne hodi IEEE 802.1Q a pak tagovane packety jsou rozpoznany
Příkazem vconfig
vytvoří virtuální rozhraní pojmenované např. eth0.0005
, které funguje tak, že odcházející přes něj odejdou přes eth0
, ale nastaví se jim VLAN tag 5, a pakety, které přijdou na eth0
s tagem 5 se budou tvářit, jako by přišly na eth0.0005
.
Takže záleží na tom, jak přesně funguje ten switch. Výhoda modulu 8021q
je v tom, že vám umožňuje realizovat VLANy i bez podpory ze strany switche. Pokud si ale switch realizuje VLANy sám bez podpory koncových zařízení, mělo by to fungovat i bez vaší spolupráce.
Tak jsem zpatky s vysledkem.
Velice strucne receno VLANy jsem nastavil na switchi (Netgear GS724T) spolu s trunk portem, ktery taguje pakety.
Pak bylo take treba nastavit VLANy na router/firewall na jednom interface. V debianu asi takto:
# The primary network interface auto eth0 vlan2 vlan3 vlan4 # VLAN 1 - native management VLAN iface eth0 inet static address 192.168.31.254 netmask 255.255.255.0 vlan_raw_device eth0 # VLAN 2 - ADSL Modem VLAN iface vlan2 inet static address 192.168.1.5 netmask 255.255.255.0 vlan_raw_device eth0 # VLAN 3 - DMZ VLAN iface vlan3 inet static address 172.31.2.0 netmask 255.255.255.0 vlan_raw_device eth0 # VLAN 4 - IntNet VLAN iface vlan4 inet static address 192.168.30.254 netmask 255.255.255.0 vlan_raw_device eth0
No a vse jede v pohode na jednom kabelu .
Tady je odkaz kde jsem cerpal info. Je tam vse podrobne rozebrane s prikladem na Debian.
Tiskni
Sdílej: