Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Section "ServerLayout" Identifier "single head configuration" Screen 0 "Screen0" 0 0 InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard" EndSection Section "Module" Load "ddc" # ddc probing of monitor Load "GLcore" Load "dbe" Load "dri" Load "extmod" Load "glx" Load "bitmap" # bitmap-fonts Load "speedo" Load "type1" Load "freetype" Load "record" EndSection Section "InputDevice" Identifier "Keyboard0" Driver "kbd" Option "XkbModel" "pc105" Option "XkbLayout" "us,CZ" Option "XkbOptions" "grp:shifts_toggle,grp_led:scroll" EndSection Section "Monitor" # VertRefresh 50.0 - 62.0 Identifier "Monitor0" HorizSync 28.0 - 96.0 VertRefresh 50.0 - 75.0 Option "DPMS" "true" # HorizSync 28.0 - 78.0 EndSection Section "Device" ### Available Driver options are:- # sw_cursor is needed for some ati and radeon cards # The following line is auto-generated by KNOPPIX mkxf86config # BusID "PCI:1:0:0" Identifier "Card0" Driver "ati" VendorName "All" BoardName "All" Option "sw_cursor" EndSection Section "Screen" Identifier "Screen0" Device "Card0" Monitor "Monitor0" DefaultDepth 16 SubSection "Display" Depth 1 Modes "1400x1050" "1280x960" "1152x864" "1024x768" "800x600" "640x480" EndSubSection SubSection "Display" Depth 4 Modes "1280x1024" "1280x960" "1152x864" "1024x768" "800x600" "640x480" EndSubSection SubSection "Display" Depth 8 Modes "1280x1024" "1280x960" "1152x864" "1024x768" "800x600" "640x480" EndSubSection SubSection "Display" Depth 15 Modes "1280x1024" "1280x960" "1152x864" "1024x768" "800x600" "640x480" EndSubSection SubSection "Display" Depth 16 EndSubSection SubSection "Display" Depth 24 Modes "1400x1050" "1280x960" "1152x864" "1024x768" "800x600" "640x480" EndSubSection SubSection "Display" Depth 32 Modes "1280x1024" "1280x960" "1152x864" "1024x768" "800x600" "640x480" EndSubSection EndSection Section "DRI" Mode 0666 EndSectionDiky za pomoc
Po instalaci Fedory 8 a zkopirovani xorg.conf vsak problemy nastaliToto možno nebola najšťastnejšia akcia. Namiesto jednoduchého skopírovania konfigurácie skús vygenerovať nový konfiguračný súbor a použiť ten, prípadne porovnaj starý a nový. Pravdepodobne narazíš na rozdiely. Buď bude chyba niekde v tejto rozdielnej konfigurácii, alebo bude jednoducho chyba v inej verzii X.org. A priam sa natíska otázka, či nemôže byť chyba v inej verzii konkrétnej aplikácie. Prečo vlastne podozrievaš so zmeneného správania sa xorg.conf, ktorý sa nezmenil, a nie všetko okolo, čo sa zmenilo?
, tak zkrátka chybu v xorg.conf vidím z jednoho prostého důvodu. Ani FC6 ani F7 nedokazaly moji grafiku spravně nastavit pro 3D akceleraci. Všechno jsem řešil tímto xorg.conf, který jsem tady pastnul. Zaráží mě fakt, že nefunguje ve F8, ktera jak jste jistě již uhádli, nedokázala moji grafiku správně zprovoznit.
Hledal jsem trochu na netu a koukal na rady ohledně zprovoznění 3D na grafice ATI radeon mobility 9000(M6 LY) bohužel ani zde se mi nepodařilo nic zprovoznit.
Tiskni
Sdílej: