Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
ip link set dev ethX upkde
X
je cislo sitovky, ktera je pripojena do toho routeru.
pokud nemas ip
tak
ifconfig ethX upA pak by melo stacit
dhclient ethXVse musis provadet jako root. Nebo taky staci upravit soubor
/etc/network/interfaces
pridanim radku
iface ethX inet dhcpa restertovanim site
/etc/init.d/network restartAle sem si jiste ze to je tady nekde na ABC ve FAQ. Mrkni se tam, budou tam podrobnosti.
man interfaces
nebo /usr/share/doc/ifupdown/
.
# This file describes the network interfaces available on your system # and how to activate them. For more information, see interfaces(5). # The loopback network interface auto lo iface lo inet loopback # The primary network interface allow-hotplug eth0 iface eth0 inet dhcpDalsi moznosti je tam nadatlovat, v pripade ze mas 2 sitovky a ta druha slouzi k smerovani do jine (treba vnitrni) site, napriklad tyto udaje:
# This file describes the network interfaces available on your system # and how to activate them. For more information, see interfaces(5). # The loopback network interface auto lo iface lo inet loopback # The primary network interface allow-hotplug eth0 auto eth0 iface eth0 inet static address w.x.y.z netmask w.x.y.z network w.x.y.z broadcast w.x.y.z gateway w.x.y.z # The secondary network interface allow-hotplug eth2 auto eth2 iface eth2 inet static address 192.168.0.1 netmask 255.255.255.0 network 192.168.0.0 broadcast 192.168.0.255Za ty w.x.z.y dosadis svoje potrebny udaje. To je v pripade pokud chces (musis) parametry pripojeni zadavat natvrdo. Ale jak jsem uz psal, je to jeden ze zpusobu jak nastavit sit. Doporucuju nastroj
ip
z baliku iptools
.
Co to je za znacku modemu? Ja jsem mel podobne problemy, ale ty byly zpusobene neschopnosti modemu zpracovavat IPv6 dotazy. Po jednom takovem dotazu se modem zhroutil.
Mozna si myslite, ze vubec IPv6 nepouzivate. Ale budete prekvapeni, ale kdyz napriklad spustite Firefox a v nem www.google.com, tak nejprve posila dotazy na IPv6 adresy (v DNS AAA zaznamy) a az kdyz je nedostane, tak posila dotazy na IPv4 adresy.
Tiskni
Sdílej: