Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Čau linuxáci, můj minulý dotaz tu,
jsem skončil na openSUSE 10.3, místo plánované Mandrivy.
Tak po dlouhém odmlčení, jsem nainstaloval openSUSE 10.3 z live CD.
Ovšem řeším problémy.
Pomocí Yast2 jsem odinstaloval všechen nepotřebnej bordel.
Našel jsem si na internetu návod: tady.
Jedu napřeskáčku.
Nainstaloval jsem pomocí superuživatelské konzole všechny moduly - kromě proFTP (nebo tak nějak). Stáhnul jsem ho, ale nějak nejde asi rozbalit - s tím potřebuji pomoci také.
Nastavil jsem jméno a doménu.
Čekal jsem až do teďka na ostatní údaje od kolegy (IP, DNS, atd.).
Podle návodu bych to teďka chtěl nastavit, ale kolega mi napsal, že mám nastavit následující:
Na téma zabezpečení se toho dá napsat sakra hodně a nemám teď moc čas takže jen jak na firewal:
Tohle se řeší pomocí iptables asi takhle:
iptables -P OUTPUT DROP # vše odcházející se bude zahazovat -A INPUT -i eth0 -p tcp --sport 80 -j ACCEPT # povolí odcházející data z portu 80 -A INPUT -i eth0 -p udp --sport 80 -j ACCEPT # povolí odcházející data z portu 80Samozřejmě nastavení firewalu je ještě o něco složitější, ale to závisí na tom co potřebuješ.
Postupuji podle tohoto návodu.
Na straně 6, stahují a instalují proFTPd.
No a když do konzole píší 3. řádek, tak to nic neudělá a 4. mi píše, že složka neexistuje.
To na tom root.cz si přečtu.
5 Install Some Software
Now we install a few packages that are needed later on. Run
yast2 -i findutils readline libgcc glibc-devel findutils-locate gcc flex lynx compat-readline4 db-devel wget gcc-c++ make vim telnet cron iptables iputils man man-pages
na straně 3? Proběhl tento krok v pořádku?
OpenSuSE neznám, ale autor toho howto píše, že proftpd není součástí distribučních balíčků. Pokud se Vám kompilace nedaří, tak zkuste navrhovaný vsftp, který můžete nainstalovat pomocí yast2.
Třeba ale někde na netu je balík už zkompilovaný, zkuste googlit.
Tiskni
Sdílej: