Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
smtp_sasl_auth_enable smtpd_sasl_auth_enablev souvislosti s nastavením komunikace RELAY ? Prostě : potřebuju, aby se mi klienti v lokální síti NEMUSELI autentifikovat při přístupu na vnitří firemní POSTFIX, který komunikuje pro vnější adresy přes RELAYHOST (externí SMTP u providera (ISP), ale aby tento firemní POSTFIX vždycky při posílání přes relayhost nadřazenému SMTP postfixu posílal auth parametry (LOGIN PLAIN asi nejčastěji).
Můžete mi někdo vysvětlit rozdíl mezi postfixovými parametrysmtp_sasl_auth_enable smtpd_sasl_auth_enable
smtp_sasl_auth_enable
se týká Postfixu jako SMTP klienta – tj. Potsfix odesílá e-mail.
smtpd_sasl_auth_enable
se týká Potsfixu jako SMTP serveru, tj. Postfix e-mail přijímá.
Prostě : potřebuju, aby se mi klienti v lokální síti NEMUSELI autentifikovat při přístupu na vnitří firemní POSTFIX, který komunikuje pro vnější adresy přes RELAYHOST (externí SMTP u providera (ISP), ale aby tento firemní POSTFIX vždycky při posílání přes relayhost nadřazenému SMTP postfixu posílal auth parametry (LOGIN PLAIN asi nejčastěji).Týká se vás tedy parametr
smtp_sasl_auth_enable
.
# SASL library configuration file for postfix # all parameters are documented into: # /usr/share/doc/cyrus-sasl/options.html # The mech_list parameters list the sasl mechanisms to use, # default being all mechs found. #mech_list: plain login # To authenticate using the separate saslauthd daemon, (e.g. for # system or ldap users). Also see /etc/sysconfig/saslauthd. #pwcheck_method: saslauthd #saslauthd_path: /var/lib/sasl2/mux # To authenticate against users stored in sasldb. #pwcheck_method: auxprop #auxprop_plugin: sasldb #sasldb_path: /var/lib/sasl2/sasl.db??? Já předpokládal, že když systém potřebuje jen poslat nadřazenému SMTP serveru jméno a heslo (telnetem mám odzkoušeno, že to chce ve formátu Base64), tak stačí to dát do main.cf tohle:
smtp_sasl_auth_enable = yes smtp_sasl_password_maps = hash:/etc/postfix/isp_auth smtp_sasl_security_options = noanonymous #někdo tvrdí, že nic aby fungoval PLAINTEXTa do
isp_authdát např:
smtp.poskytovatel.cz username:passworda celé to
postmap hash:/postfix/isp_authje to tak ? A proč tedy to tvrdí, že není žádný mechanismus autentizace .... ?
/etc/postfix/main.cf
mam pro tento pripad navic:
... relayhost = nekam_jinam.cz ... smtp_sasl_type = cyrus ...A funguje to!
SERVER postfix/smtpd[18548]: sql_select option missing SERVER postfix/smtpd[18548]: auxpropfunc error no mechanism available SERVER postfix/smtpd[18548]: _sasl_plugin_load failed on sasl_auxprop_plug_init for plugin: sqla to by mne trefil šlak, protože jsem žádnou volbu auxprop ani sql nevolil - viz výše !!!
smtp_sasl_password_maps = hash:/etc/postfix/isp_authale:
postmap hash:/postfix/isp_auth
Tiskni
Sdílej: